fbpx

Žaliosios savivaldybės: per maži pakeisti pakeisti pasaulį, dideli parodyti pavyzdį

  • Liberalai.lt
  • gegužės 24, 2022
  • Aktualijos
Simonas Gentvilas_Andrius Bagdonas

Europos Komisijai paskelbus politinį iššūkį siekti 100 klimato neutralių savivaldybių Europos Sąjungoje, Lietuvoje šį tikslą įgyvendinantys politikai pabrėžia, kad vien savivaldybių valios ir ryžto neužteks – neutraliomis klimatui norinčioms tapti Vilniaus ir Tauragės savivaldybėms turėtų padėti verslas ir mokslas.

Seimo laikinosios grupės „Žaliosios savivaldybės 2030“ pirmininkas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas, penktadienį surengęs konferenciją apie žaliąsias savivaldybes, pabrėžė, kad darni valstybė pradedama kurti aplinkai draugiškuose miestuose. „Neabejoju, kad sutelkę jėgas ir sekdami Vilniaus ir Tauragės pademonstruota lyderyste, užtikrinsime, kad ES lygmeniu turėtume bent dvi, o nacionaliniu – bent tris žaliąsias savivaldybes“, – kalbėjo jis.

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, proveržiui žaliosios savivaldybėse reikia sukurti partnerystę tarp savivaldybių, verslo ir mokslo institucijų. „Lietuvos savivaldybių vadovų įtikinėti dėl žaliosios transformacijos naudos nebereikia jau seniai: mūsų miestuose jau važinėja elektriniai autobusai, energija gaminama saulės jėgainėse. Tačiau svarbu pabrėžti, kad žaliųjų savivaldybių koncepcijos turi eiti išvien su mokslu ir verslu“, – sakė ji.

Anot konferencijoje dalyvavusio Liberalų sąjūdžio frakcijos nario, aplinkos ministro Simono Gentvilo, šiuo metu pasaulio miestuose išskiriama 75 proc. šiltnamio dujų emisijų. „Didžiausi teršėjai yra transportas ir pastatai, todėl būtent miestai yra sėkmingos žaliosios transformacijos garantas“, – pabrėžė jis.

Savo ruožtu Vilniaus miesto, vienos iš dviejų klimato neutralumo siekiančių savivaldybių, meras Remigijus Šimašius kalbėjo, kad sostinės valdžia nenori iš viršaus nuleidinėti tikslų, kaip tapti poveikiu klimatui neutraliu miestu, todėl siekia, jog kuo daugiau iniciatyvų ateitų iš pačių gyventojų.

Tuo metu Tauragės rajono, kitos klimato neutralumo siekiančios savivaldybės, meras Dovydas Kaminskas apibendrino, koks yra žaliųjų iniciatyvų poveikis: „Nors Tauragė ir yra per maža pakeisti pasaulį, tačiau pakankamai didelė parodyti pavyzdį“.

Penktadienį konferencijos dalyviai taip pat parengė rezoliuciją kreiptis į Vyriausybę dėl žaliųjų savivaldybių iniciatyvos. Seimo laikinoji parlamentinė grupė toliau aktyviai rūpinsis, kaip savivaldybėms sekasi siekti iššūkio.