V. Tamošiūnas. Sveikatos sistemos reforma

Vytautas Tamošiūnas

Pasiknaisiokime po sveikatos sistemos užkulisius ir pabandykime įžvelgti takelį reformos link.

Sveikatos sistema yra visiškai įtraukta į politinius sūkurius, o ant viršaus – dar storas sovietinio dumblo sluoksnis. Atrodo, atsistotų politikas ir sakytų: „Aš sutvarkysiu sveikatos sistemą.“ Rinkėjas juk sumanus ir turi atsirinkti, ar tai tušti pažadai, ar tik viešieji pasigyrimai dėl pergalės.

Tad kodėl niekas nepakelia sveikatos reformos vėliavos? Nes ji per sunki. Dažnai tas, kuris išmano sveikatos sistemą, mato problemos gylį ir tiesiog bijo priartėti prie tos vėliavos.

Sveikatos sistemoje daug gana nesunkiai išsprendžiamų problemų, bet vienas sunkus kryžius, kurio vis dar nesiima kelti nė vienas politikas ir nė viena partija – sveikatos tinklo įstaigų pertvarka. Kodėl problema, kurią įvardija tarptautinių organizacijų ekspertai, netampa aštria politinių kampanijų diskusijų tema? Atsakymų gali būti daug. Tačiau paprasčiausias paaiškinimas – ranka ranką plauna. Dauguma politinių partijų turi labai regionuose veikiančių įtakingų narių. O regionų  politikai dažnai sveikatos įstaigose įdarbina sau palankius vadovus. Niekas nenori prarasti svarbios įtakos ligoninių personalui ir drauge politinio poveikio.

Situacija tiek užpelkėjusi, kad dalis matančių problemą žmonių į tai jau net ir nekreipia dėmesio, nes neturi vilties, kad ją galima išspręsti. Yra labai daug pragmatiškumo, nes dar niekam nepavyko pramušti sienos. Tiesą pasakius, net nepavyko padoriai priartėti prie sąlygų sveikatos tinklo pertvarkai. O koks turėtų būti pirmas žingsnis? Taip, visos ligoninės turėtų būti valdomos iš vieno centro. Šansų, kad regionų vadai atsisakytų ligoninių valdymo, mažai.

Kuo baigiasi vien užuomina apie tinklo pertvarką? Taip, žinoma, vienas per kitą „argumentuotos“ kritikos balsai: „Uždarys ligonines, žmonės liks be paslaugų…“ Tačiau pertvarka jau įgyvendinta pas kaimynus estus: sutvarkius tinklą, pakilo gydytojų atlyginimai ir pagerėjo paslaugų kokybė. Taip, iki ligoninės tenka važiuoti 15 minučių ilgiau, bet atvažiavęs gauni kokybišką paslaugą.

Deja, dabartinės dominuojančios politinės jėgos neparodė nei noro, nei ryžto reformuoti sveikatos tinklo. To nepavyko nei valstiečiams, nei konservatoriams, nei socialdemokratams.

Nors ir nesinori apie tai galvoti, bet pacientais galime tapti kiekvienas. Ar norime geros kokybiškos sveikatos paslaugos? Drąsai ir ryžtui reikia kiekvieno žmogaus palaikymo. Palaikymo reikia, kad Jūsų artimasis gyventų su Jumis ilgiau.