fbpx

Vasario 14-oji – nesitaikstymo su smurtu prieš moteris diena

  • Liberalai.lt
  • vasario 14, 2020
  • Aktualijos
Viktorija Čmilytė-Nielsen

Šiandien jau aštuntą kartą rengiama pasaulinė akcija „One Billion Rising“ – „Vienas milijardas prieš smurtą“. Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į tai, kad pasaulyje kas trečia moteris ir mergaitė (beveik milijardas!) per savo gyvenimą patiria fizinį ar seksualinį smurtą.

"Visų formų smurtas prieš moteris yra pati skaudžiausia moterų diskriminacijos forma. Simboliška, kad moterų teisių gynėjai vasario 14 dieną pasirinko tam, kad būtų atkreiptas dėmesys į tai, jog kova su smurtu prieš moteris tęsiasi. Skaudu, kad visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, dalis moterų ir merginų vis dar negali jaustis saugios, patiria diskriminaciją, prievartą", - sako Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Lietuvos policijos duomenimis, smurto atvejų prieš moteris kasmet daugėja. Nepaisant didelių nevyriausybinių organizacijų pastangų, Lietuvoje vis dar trūksta veiksmingos smurto prieš moteris prevencijos, o dažniausiai reaguojama tik į skaudžias pasekmes.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2017 m. 82 proc. suaugusių nukentėjusiųjų nuo smurto artimoje aplinkoje buvo moterys, 16,7 proc. nukentėjusių – vaikai. 91 proc. asmenų, kaltinamų smurtu artimoje aplinkoje – vyrai. Tad smurto artimoje aplinkoje nusikaltimų lyties aspektas yra akivaizdus.

Deja, tyrimai rodo, kad vis dar ženkli Lietuvos gyventojų dalis yra linkę manyti, kad moterys „išgalvoja arba perdeda pareiškimus apie smurtą“ arba kad „smurtą išprovokuoja pati auka“. O juk visų formų smurtas prieš moteris neigiamai veikianti ne tik aukų, bet ir šeimos, vaikų – visos visuomenės raidą.Tokios pasaulinės kampanijos kaip „One Billion Rising“ dar kartą ragina visus netoleruoti jokio smurto prieš moteris ir vaikus.

„One Billion Rising“ inicijavo dramaturgė Eve Ensler ir jos suburta organizacija „V-Day“. 2012 metų vasario 14-ąją įvyko tūkstančiai įvairių kampanijos renginių net 160-iose valstybėse. Kaip ir kasmet, politikai, visuomenės veikėjai, garsūs žmonės, moksleiviai, studentai, įvairių organizacijų atstovai ragina stabdyti smurtą prieš moteris visame pasaulyje.