fbpx

Valstybės kontrolė negali iššokti aukščiau valstybės

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 28, 2023
  • Aktualijos
Edita Rudeliene

Seimo liberalai ragina patikslinti Valstybės kontrolės rugsėjį paviešintą ataskaitą, kurioje vidutinis mokytojų atlyginimas už etatą pateikiamas prieštaringai – vienur jis nurodomas 2 tūkst. eurų dydžio, kitur – 1,5 tūkst. eurų.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos, Švietimo ir mokslo komiteto narės Editos Rudelienės teigimu, Valstybės kontrolė savo Pedagogų poreikio užtikrinimo vertinimo ataskaitoje, aprėpusi skirtingas darbo užmokesčio skaičiavimo metodikas, sukuria nepasitikėjimo valstybe ir jos duomenimis atmosferą.

„Viena vertus, turime vieną faktą, kuri pateikė Valstybinė duomenų agentūra, kita vertus, gauname kitą faktą, kurį pateikė Valstybės kontrolė. Dviejų valstybės institucijų duomenys skiriasi, todėl sprendimus priimantys politikai ir geresnių sąlygų nusipelnę mokytojai klaidinami. Negi valstybė pradeda veikti pagal post-tiesos principus?“, – stebisi E. Rudelienė.

Vadovaudamasi Valstybės duomenų agentūros skelbiamais ketvirtiniais vidurkiais, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija laikosi fakto, kad pernai vidutinis mokytojų atlyginimas sudarė šiek tiek per 2 tūkst. eurų. Tuo metu Valstybės kontrolė, pati perskaičiavusi atlyginimus pagal Nacionalinės švietimo agentūros ir „Sodros“ duomenis, išvedė, kad vidutinis mokytojų atlyginimas iki mokesčių dirbant vienu etatu sudaro kiek daugiau nei 1,5 tūkst. eurų.

E. Rudelienės žodžiais, toks prieštaravimas gali mesti šešėlį Vyriausybei tariamai nesilaikant susitarimo, kad jau kitų metų pabaigoje mokytojų atlyginimas pasiektų 130 proc. visų gyventojų algų vidurkio.

Jos pastebėjimu, pagal Valstybės kontrolės metodą perskaičiavus ne tik mokytojų, bet ir kitų dirbančiųjų atlyginimus, paaiškėtų, kad dauguma Lietuvos gyventojų vidutiniškai uždirba mažiau. „Todėl kviečiu kritiškai vertinti pateikiamus duomenis, o Valstybės kontrolę – pagal galimybes patikslinti savo rugsėjo 6-osios ataskaitą“, – siūlo Seimo narė.

Pasak ketvirtadienį Liberalų sąjūdžio frakcijoje apsilankiusio švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto, Valstybės duomenų apsaugos agentūra jau įvertino, kad Valstybės kontrolės ataskaita parengta nekorektiškai. „Žala padaryta ir ji jau neatstatoma“, – sakė ministras.

Pagal švietimo susitarimą, darbo užmokestis mokytojams kils dviem etapais: nuo 2024 m. pradžios bus pridėta 10 proc., o bendrai per ateinančius metus jis išaugs 21 procentu.