fbpx

V. Tamošiūnas. Medikų savivalda, kur judėsime ateityje – pirmyn ar atgal?

  • Vytautas Tamošiūnas
  • birželio 18, 2024
  • Nuomonė
Vytautas Tamošiūnas � mza

Šie metai maloniai nustebino, nes kelis metus vilkintas klausimas dėl Odontologų rūmų įstatymo pagaliau pasiekė finišą. Įstatymas įsigalios tik kitų metų gegužę, o naujoji valdančioji koalicija po 2024 metų Seimo rinkimų gali atnešti savo korekcijų.

Dalis politikų vis dar tiki, kad Valstybė ir tik Valstybė gali užtikrinti sėkmingą licencijuotų profesijų reguliavimą. Politikų nepasitikėjimas bendruomenių gebėjimais jau nebestebina. Visgi, norėtųsi, kad politikai suprastų, jog niekas taip gerai nėra susipažinęs su profesinės veiklos niuansais, kaip žmonės, tiesiogiai praktikuojantys konkrečią veiklą.

Odontologai susivienijo ir įtikino, o kas laukia medikų? Nors ši idėja sklando jau ne pirmą dešimtmetį, bet ryžtingas žingsnis vis dar neinicijuojamas nei iš bendruomenės, nei iš politikų. Kodėl būtų svarbu turėti Medikų rūmus? Šiandien Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), norėdama spręsti vieną ar kitą klausimą, kviečiasi ekspertus iš įvairių interesų grupių. Susiduriama su stipriai poliarizuota nuomone ar siūlymais, kurie neleidžia efektyviai priimti sprendimus ir išjudinti teigiamus sveikatos sistemos pokyčius.  Atsiradus medikų rūmams, SAM turėtų lygiavertį partnerį, kuris pateiktų ekspertinę poziciją ir visos medikų bendruomenės balsą.

Medikų savivalda ne tik padėtų gydyti sveikatos sistemos žaizdas, bet ir atlaisvintų valstybę nuo funkcijų, kurias galėtų įgyvendinti pati bendruomenė. Kitose šalyse licencijavimo klausimus sėkmingai sprendžia medikų bendrijos, asociacijos ir rūmai. Žinoma, normalu, kad bent kelis savo atstovus deleguoja ir valstybė, tokiu būdu užtikrinamas visuomeninis interesas. Toks funkcijų delegavimas SAM leistų koncentruotis į tiesioginę veiklą – gerinti sveikatos paslaugas.

Šiandien kaip niekad svarbu suprasti, kad visuomenės ir Valstybės santykis turi būti persipynęs kiek galima glaudesniais ryšiais. Būtinas stiprus bendradarbiavimas, kuris stiprintų abipusį pasitikėjimą ir nuolat ugdytų pilietiškumą ir mūsų visų tikėjimą bendru Valstybės reikalu.