fbpx

V. Pranckietis kreipiasi į STT dėl „niekieno žemės“: kas ten galimai piktnaudžiauja?

  • Liberalai.lt
  • gegužės 11, 2022
  • Aktualijos
Viktoras Pranckietis

Seimo Kaimo reikalų komitete diskutuojant dėl valstybinės įsiterpusios žemės pardavimo aktualijų ir paaiškėjus aplinkybėms, kad tokia žemė galimai naudojama nesąžiningai, šio komiteto pirmininkas, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Viktoras Pranckietis kreipiasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Komitete įtarimų sukėlė įsiterpusių žemės sklypų, kurie plyti tarp privačių sklypų ir valstybės žemėje esančių kraštovaizdžio objektų, naudojimo praktika. Vien tokios įsiterpiančios žemės ūkio paskirties plotelių iki 1 ha dydžio šalyje bendrai skaičiuojama 10 tūkst. hektarų. Pirmumo teisę įsigyti tokį sklypą turi nuomininkai, kurie greta patys turi savo žemės. Tačiau jiems tokios galimybės valstybė esą nesudaro.

„Kodėl tie plotai nuomojami tiems, kurie prieina prie duomenų bazės, sužino apie valstybinį plotelį ir pradeda invaziją? Galima įtarti, kad čia esama neteisėtos veiklos požymių. Jeigu žemė valstybei yra nereikalinga, reikia ją pradėti tvarkyti šeimininkiškai“, – teigė V. Pranckietis.

Pasako komiteto ir liberalų frakcijos nario Juozo Baublio, atsiradus laisvai valstybinei žemei, Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) turėtų apie ją pranešti gretimų sklypų savininkams. „Tarnyba turi aiškiai atsakyti, ar laikomasi šios tvarkos. Be to, ji turėtų peržiūrėti tokių sklypų nuomos sutartis“, – teigė Seimo narys.

Kad pretendentai įsigyti įsiterpusį sklypą negauna iš valstybės informacijos, komitetui pranešė Lietuvos nederlingų žemės naudotojų asociacijos vadovė Danutė Karalevičienė. „Niekam nėra pranešama, kad ji nuomojama. Jeigu tik pamatai atsiradusį nuomojamos žemės plotą, kol tu nuvažiuosi į NŽT, žemė jau bus išnuomota. Visas darbas daromas nepranešus“, – teigė ji.

NŽT direktorius Sauliaus Mocevičiaus teigimu, tokios problemos, kad kas nors nežino informacijos apie laisvą valstybinę žemę, „tikrai nėra“. O jeigu kas nors ir nežino, anot vadovo, bet kada gali kreiptis į tarnybą individualiai.

Įvertinęs pateiktą informaciją, Kaimo reikalų pirmininkas ir inicijavo kreipimąsi į teisėsaugą, kartu paprašęs Žemės ūkio ministerijos taisyti Žemės ūkio paskirties įsigijimo įstatymą. „Be to, reikėtų viešai skelbti pavardes tų asmenų, kurie nuomoja valstybinę žemę. Jeigu valstybė tokiam asmeniui suteikia galimybę uždirbti valstybinėje žemėje, jų tapatybė neturėtų būti paslaptis“, – pridūrė Viktoras Pranckietis.