fbpx

V. Čmilytė-Nielsen susitikime su JAV Atstovų rūmų Pirmininku: „Susidurdamos su grėsmėmis demokratijos turi tik vieną kelią – stiprėti kartu“

  • Liberalai.lt
  • sausio 30, 2024
  • Aktualijos
53498610170_db92f7daa3_k

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitikime su Jungtinių Amerikos Valstijų Atstovų rūmų Pirmininku Maiku Džonsonu (Mike Johnson) pabrėžė, jog nepaisant to, kad su Rusijos invazija atėjo  iššūkių metas Europai, JAV, transatlantinei partnerystei, reikia jį tinkamai išnaudoti, kad iš kovos lauko pasaulio demokratijos išeitų sustiprėjusios. Todėl jos turi veikti išvien ir siekti svarbiausio šiuo metu prioriteto – saugumo.

„Krizių suteikiamas galimybes išnaudokime transatlantinei partnerystei, ypač saugumo, energetikos ir prekybos srityse, stiprinti. Tačiau pirmiausia dabar – saugumas. Nors karštoji fronto linija eina per Ukrainą, taip pat svarbi ir šaltoji, einanti palei rytines NATO sienas. Todėl būtina stiprinti Baltijos valstybių gynybą, kad šaltasis frontas nevirstų karštuoju“, – susitikime kalbėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo Pirmininkė atkreipė dėmesį, kad svarbu nesusiaurinti Rusijos invazijos į Ukrainą iki regioninės krizės. Juk viskas – migracijos spaudimas, karas prieš Ukrainą, iššūkis Izraeliui, grėsmė Taivanui – susiję, tarsi atskiros didelio paveikslo dalys.

„Kartu tai – ir iššūkis Jungtinėms Amerikos Valstijoms, grasinantis JAV lyderystei ir viskam, ką sukūrė po II pasaulinio karo. Ji ruošiasi ilgai konfrontacijai su Vakarais. Siekia panaikinti JAV dominavimą Europoje, pasaulyje, sugriauti JAV sukurtą tarptautinę saugumo, politikos, ekonomikos sistemą, tikisi, kad po prezidento rinkimų JAV parama Ukrainai nuslūgs“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Pasak Seimo Pirmininkės, kremlius veikia ne vienas, bet drauge su kitomis autoritarinėmis valstybėmis. O jų tikslas – sukurti naują pasaulio tvarką, kuri būtų naudingesnė joms, o ne demokratijoms, ne JAV.

„Ir būtent todėl iš Vašingtono NATO viršūnių susitikimo tikimės svarbių saugumo, gynybos ir narystės sprendimų. Šiandien taip pat sakiau, jog svarbu, kad į gynybos ir nacionalinio saugumo reikalus aktyviai būtų įsitraukę ir NATO parlamentų pirmininkai. Taigi pasiūliau Vašingtonui pratęsti Vilniuje pradėtą praktiką prieš viršūnių susitikimą sukviesti NATO parlamentų pirmininkus“, – teigė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo Pirmininkė taip pat susitiko su  Senato Ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininku Jack Reed. Šiandienos darbotvarkėje dar numatyti sutikimai su kongresmenais Betty McCollum, Pete Ricketts, Ben Cardin.

Rytoj, sausio 31 d., V. Čmilytė-Nielsen ir Latvijos, Estijos parlamentų pirmininkai susitiks su JAV Kongreso nariais. Vakare Seimo Pirmininkė lankysis Lietuvos Respublikos ambasadoje, kur bendraus su Vašingtono ir Baltimorės lietuvių bendruomenių atstovais.