fbpx

Uzurpuodamas diplomatijos institutą Prezidentas G. Nausėda deklaruoja: „Valstybė – tai aš“

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 20, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Apeidamas konstitucinę pareigą skirti Lietuvos ambasadorių Lenkijoje, šalies vadovas Gitanas Nausėda atmeta valstybės diplomatijos pagrindus, teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

„Kai Prezidentas sako su Lenkijos prezidentu bendraujantis asmeniškai, todėl atseit nėra jokios bėdos dėl neskiriamo ambasadoriaus, tai Prezidentas patvirtina, kad jam nerūpi konstitucinė valstybės sąranga, nes valstybė – tai Prezidentas Gitanas Nausėda. Kai sprendimus asmuo priima vienašališkai, ar Daukanto aikštės rūmuose dar turi reikšmės Lietuvos Konstitucija?“, – sako E. Gentvilas.

Pagal Konstituciją, Prezidentas „Vyriausybės teikimu skiria ir atšaukia Lietuvos Respublikos diplomatinius atstovus užsienio valstybėse ir prie tarptautinių organizacijų“.

Liberalo pastebėjimu, G. Nausėda, priešindamasis skirti ambasadorių Lenkijoje iš dviejų užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio pasiūlytų kandidatų ir sutelkęs galią su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda bendrauti vienasmeniškai, pažeidžia įtakingo tironijas tyrinėjančio istoriko Timothy Snyderio taisyklę iš XX a. pamokų apie totalitarizmą. „Antroji taisyklė teigia: ginkite institucijas. Institucijos padeda apsaugoti mūsų padorią elgseną. Bet ir institucijoms reikia pagalbos. Šiuo atveju Lietuvos diplomatijos institucijai reikia pagalbos ją ginant nuo Prezidento“, – teigia E. Gentvilas.

Tuo metu Užsienio reikalų komiteto narys Arminas Lydeka trečiadienį komiteto posėdyje priminė, kad aukščiausiu matu skiriant ambasadorius turi likti jų profesionalumas. „Tokie labai patyrę ambasadoriai, dirbę įvairiose valstybėse, yra verti vėl ir vėl būti skiriami kitoje valstybėje“, – kalbėjo jis.

Antradienį Prezidento patarėja Asta Skaisgirytė per radiją paliudijo, kad G. Nausėda su A. Duda labai dažnai „susiskambina tiesiogiai, bendrauja be tarpininkų“.

Anot užsienio reikalų ministerijos, nuo 2021 m. vasario per atrankas paskirti 34 Lietuvos ambasadoriai užsienio atstovybėse, iš kurių 31 vienas yra diplomatinės karjeros profesionalas. Lietuva savo ambasadoriaus Lenkijoje neturi nuo rugsėjo 7-osios.