fbpx

Siūlomos Seimo komisijos turinys – bandymas kelti politinę vėtrą

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 8, 2022
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atsakomybę organizuojant pernai rugpjūtį prie Seimo kilusių neramumų malšinimo veiksmus turėtų tirti ne parlamentinė komisija, o konkretūs profiliniai Seimo komitetai, įsitikinęs Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Jo pastebėjimu, Seimo projekte suformuluoti klausimai iš esmės yra ne politinio pobūdžio, vadinasi, iniciatyvos autoriai siekia politizuoti dalykinius faktus. „Tie patys politikai į savo iškeltus klausimus profesionaliai galėtų atsakyti ne komisijos formatu, o Nacionalinio saugumo ir gynybos bei Teisės ir teisėtvarkos komitetuose“, – pabrėžia E. Gentvilas.

Seimo laikinosios tyrimų komisijos projekte opozicija 4 klausimus skiria 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo faktiniam vertinimui ir vieną –A. Bilotaitės darbiniams santykiams su atleistuoju Viešojo saugumo tarnybos vadu Ričardu Pociumi aiškintis.

Komisijos projekte klausiama: „ar 2021 m. rugpjūčio 10 d. neramumų prie Seimo metu buvo naudotas riaušių malšinimo planas?“, „ar buvo duotas įsakymas aktyvuoti masiniams neramumams malšinti ir viešajai tvarkai atkurti skirtą planą „Vėtra“?“, „ar buvo pasirašytas toks VRM ministro įsakymas ir kokios konkrečios užduotys buvo skirtos VST pareigūnams?“, „[k]okios konkrečios užduotys buvo skirtos pareigūnams ir kas jas skyrė?“, „[a]r minėtas riaušių malšinimas buvo vykdomas pagal teisės aktų reikalavimus?“

„Šiais klausimais formuluojamas tyrimo objektas nurodo, kad teisinės riaušių aplinkybės, jeigu opozicijai jos taip rūpi, turėtų būti nagrinėjamos ne komisijoje, o tik komitetuose. Seimo komisijos teoriškai galėtų būti vertas nebent penktasis klausimas, kuriuo opozicija užklausia politinės vidaus reikalų ministrės atsakomybės atleidžiant pavaldžios įstaigos vadovą. Deja, ir šiuo atveju jau viskas atsakyta, nes R. Pocius iš pareigų pasitraukė šalių susitarimu“, – sako E. Gentvilas.

Įvertinęs komisijos projekto turinį ir viešai opozicijos atstovų išakytus kaltinimus ministrei, Seimo narys konstatuoja, kad objektyvus parlamentinis tyrimas šiuo atveju būtų neįmanomas.

Ar pritarti nutarimui dėl laikinosios tyrimų komisijos, Seimas sprendžia antradienį.