fbpx

Šią sesiją vėl testavome pačią liberalią demokratiją

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 22, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Apkaltos procedūrų net trims parlamentarams palaikymas, trinties tarp trijų koalicijų partijų moderavimas, nuolatinė ministerijų priežiūra nedauginti beprasmiškos biurokratijos – tokie svarbesni buvo Seimo liberalų praeinančioje rudens sesijoje politiniai interesai. Kartu liberalai galvojo, kaip pagerinti įvairias sąlygas vairuotojams ir išlaikyti Seimo darbotvarkės prioritetu pagrindinį laikmečio rūpestį – valstybės saugumą.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas atkreipia dėmesį, kad nors koalicijos partneriai nuo pat konservatorių ultimatumo paleisti Seimą vis susikerta dalindamiesi galias ir atsakomybes, toliau išlieka drauge. „Aistros būti kartu nebejaučiame, tačiau suprantame pareigą. Todėl valstybės biudžetą priimame ne tik kaip formalumą, o kaip tam tikrą visų koalicijos dalyvių interesų atspindį, tai yra prieš priimdami sprendimus daugmaž išgirstame vieni kitų politinius poreikius“, – pastebi jis.

Seimo nario žodžiais, liberalų programinės nuostatos, pavyzdžiui, pasireiškia biudžete radus papildomų lėšų valstybiniams keliams arba didinant neapmokestinamąjį pajamų dydį, kuris nuo kitų metų sieks 747 eurus. „Be to, žmonių pajamų didinimo programa yra tapusi ne tik liberalų, bet ir visų dešiniųjų šūkiu. Todėl kitais metais 688 mln. eurų daugiau lėšų atiteks biudžetinių darbuotojų algoms didinti“, – teigia E. Gentvilas.

Tarpininkaudami ieškant didesnio finansavimo keliams, liberalai ėmėsi ir kitų iniciatyvų dėl vairuotojų – nustatyti greičio matuoklių tvarką keliuose ir liberalizuoti techninės apžiūros rinką. „Vienas projektas kartu su konservatoriais pavyko, kitas įstrigo. Bet kuriuo atveju, mūsų modus operandi nesikeičia: neleisime valstybės institucijoms dauginti biurokratijos ir šventomis karvėmis laikyti valstybės sukurtų monopolijų, kurioms nėra ekonominio pagrindo“, – sako liberalų seniūnas.

Suteikiant verslui daugiau laisvės, liberalų pastangomis verslui taip pat sėkmingai deleguojama atsakomybė: nueinančią sesiją Seimas įteisino odontologų profesinę savivaldą ir pradėjo teisėkūros procesą turto vertintojų rūmams įsteigti.

Galų gale, anot E. Gentvilo, Seimas antrą sesiją iš eilės išbando pats save – Seimą. „Praėjusią sesiją pergyvenome specifinį bandymą partnerių rankomis atšaukti save iš darbo ir skelbti pirmalaikius rinkimus. Šią sesiją už nusikaltimą demokratijai – balsavimą kito vardu – atšaukėme vieną Seimo narį, tačiau už korupcinį nusikaltimą neatšaukėme kito. Be to, dar laukia ir kito Seimo nario apkaltos testas, kuris parodys tautos išrinktųjų atsparumą antisemitizmui. Nors ne visada sklandūs ir dažnai paradoksalūs balsavimai rodo labai paprastą dalyką – šitaip veikia Lietuvos demokratija. Lietuvos demokratija, kur per tris dešimtmečius apkaltų vyko daugiau negu JAV prezidentų per visą jų valstybės istoriją“, – pasakoja E. Gentvilas.

Svarbiausia, anot jo, kad šią sesiją parlamentarai išlaikė padidintą koncentraciją Lietuvos saugumo ir pagalbos Ukrainai klausimu. „Visos apkaltos, visi mūsų „buitiniai“ konfliktai tarpusavyje, visi politiniai manevrai minkant valstybės biudžeto pyragą yra demokratijos privilegija, kurią 667 karo dieną saugo frontą pristabdžiusi Ukraina“, – pabrėžia Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas.