fbpx

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija meta gelbėjimo ratą federacijoms

  • Liberalai.lt
  • spalio 2, 2020
  • Aktualijos
virgilijus alekna

Seimo nario Virgilijaus Aleknos iniciatyva Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija kitą savaitę šaukia neeilinį posėdį, kuriame inicijuos sprendimus dėl aukšto meistriškumo sporto finansavimo. Tai paskatino vakar išplatintas 23 sporto šakų nacionalinių federacijų kreipimasis, kuriuo jų vadovai ragina Seimą ypatingos skubos tvarka grįžti prie Sporto įstatymo pakeitimų.

„Šie pakeitimai, kurių esmė – iš Sporto rėmimo fondo ne mažiau 30 proc. valstybės biudžeto asignavimų skirti aukšto meistriškumo sportui finansuoti, buvo inicijuoti jau prieš metus. Nors įstatymo pataisoms po pateikimo pritarė dauguma – net 92 Seimo nariai, jos buvo įsuktos į valdančiųjų žaidimus: paprašyta pateikti išvadą dėl jų, Vyriausybė „gimdė“ jas 9 mėnesius ir praėjusią savaitę tarsi pritarė pataisoms, bet rekomendavo Seimui jų nebesvarstyti ir imtis kito įstatymų pakeitimo projekto, kurį parengė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija“, – teigia Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininko pavaduotojas V. Alekna.

Pagal šiuo metu galiojantį Sporto įstatymą, profesionalus sportas yra finansuojamas per aukšto meistriškumo programas, kurių fondas siekia 7 mln. eurų. Tokią sumą dalijasi daugiau kaip 60 nacionalinio lygmens federacijų – tarp jų ir eilė skėtinių neįgaliųjų sporto federacijų, kurios tokiu būdu gauna finansavimą paralimpinėms sporto šakoms – ir, nors lėšos yra skiriamos pagal aiškius kriterijus, tokių pinigų neužtenka aukšto meistriškumo sportininkų rengimui.

Parlamentaro V. Aleknos teigimu, prieš metus kartu su grupe kitų Seimo narių teikiant Sporto įstatymo pataisas dėl didesnio finansavimo nacionalinėms federacijoms, buvo tikimasi sudaryti sąlygas sportininkams rengtis olimpinėms ir paralimpinėms žaidynėms, Europos ir pasaulio čempionatams bei kitoms aukščiausio lygio varžyboms, kur lietuviai tikrai galėtų pademonstruoti aukštesnius rezultatus. Tuo metu Vyriausybės pateiktas alternatyvus įstatymo pakeitimų paketas yra labiau kosmetinis ir iš esmės nesprendžia pagrindinės problemos, būtent – aukšto meistriškumo sporto finansavimo.

„Kažkodėl sportas mūsų valstybėje labai dažnai pamirštamas ir prisimenamas tik kai politikai nori pasišildyti sportininkų pasiekimų spinduliuose. Šioje situacijoje akivaizdu, kad mūsų pateiktos pataisos, kuriomis siūloma pakeisti finansavimą, palietė kažkieno interesus ir ambicijas. Matyt, dėl šios priežasties kuriamos susipriešinimo situacijos, kurių rezultatas – įsisenėjusios problemos ir nepriimtos reikalingos įstatymo pataisos ne tik griauna pasitikėjimą mūsų valstybe, bet ir atima galimybes iš daugelio sportininkų siekti aukštų rezultatų. Kaip sporto žmogus nuoširdžiai dėl to apgailestauju, bet labai tikiuosi, kad susitelksime ir rasime sprendimus“, – sako Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininko pavaduotojas.

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija jau kitą savaitę rengiamame posėdyje planuoja grąžinti Sporto įstatymo pataisas, kuriomis numatoma, kad ne mažiau nei 30 proc. valstybės biudžeto asignavimų iš Sporto rėmimo fondo  būtų skirta aukšto meistriškumo sportui finansuoti, o likusios lėšos būtų skiriamos sporto inventoriaus ir įrangos įsigijimui, sporto renginiams, kvalifikacijos tobulinimui, fizinio aktyvumo veikloms, skatinančioms fizinio aktyvumo plėtrą, esamų sporto bazių priežiūrai ir remontui.

Jei viskas eisis sklandžiai, Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijoje priimti sprendimai dėl įstatymo pataisų keliaus į Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetą ir tuomet bus svarstomi Seime. Jei parlamento nariams užteks atsakomybės ir valios, Sporto įstatymų pakeitimai gali būti priimti dar šioje Seimo sesijoje.