fbpx

Seimo grupė remia jaunimo valią keisti Konstituciją ir leisti savivaldoje balsuoti nuo 16 metų

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 7, 2023
  • Aktualijos
Andrius Bagdonas

Seimo bendradarbiavimo su Lietuvos jaunimo organizacijų taryba grupė palaiko jaunimo iniciatyvą suteikti teisę savivaldos rinkimuose balsuoti nuo 16 metų. Trečiadienį organizacijų atstovai Seimo nariams pristatė parašų rinkimų iniciatyvą „Vote 16“ Konstitucijai keisti.

Anot laikinosios Seimo grupės pirmininko Andriaus Bagdono, šią kadenciją pakeitus Konstituciją ir leidus jaunesniems gyventojams – nuo 21 metų – kandidatuoti į Seimo narius, reikėtų susitelkti ir suteikti teisę asmenims nuo 16 metų balsuoti vietos savivaldos rinkimuose.

„Kaip rodo tyrimai, vyresni paaugliai yra politiškai aktyvesni už vos sulaukusius pilnametystės jaunuolius. Todėl turėtume juos kuo labiau skatinti įsitraukti į demokratinius procesus, ypač dėl to, kad jaunimo politikoje trūksta: šiuo metu Seime nedirba nė vienas jaunesnis negu 30 metų politikas“, – pastebi A. Bagdonas.

Lietuvos jaunimo organizacijų taryba lapkritį pradėjo piliečių įstatymų leidybos iniciatyvą Konstitucijos 34 straipsniui pakeisti. Jaunimas siūlo, kad 16 metų piliečiai turėtų „savivaldybių tarybų, savivaldybių merų rinkimų teisę“.

Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos prezidento Umberto Masi teigimu, balsavimas nuo 16 metų savivaldybių tarybų, merų rinkimuose leistų ugdytų jaunimo įprotį dalyvauti demokratiniuose procesuose. Tokia pilietine teise jau naudojasi, pavyzdžiui, Estijos šešiolikmečiai septyniolikmečiai.

Anot A. Bagdono, Seimo laikinoji grupė stebės, kaip jaunimo organizacijoms seksis iki kitų metų kovo 6 d. termino rinkti parašus. „Iššūkis milžiniškas – klausimui į Seimo darbotvarkę įtraukti reikia 300 tūkst. parašų. Jeigu jaunimo misija nepavyks, tikėtina, atitinkamą Konstitucijos pataisą registruosime mes“, – sako Seimo narys.

Seimo liberalai taip pat mano, kad 16 metų amžiaus cenzas galėtų būti taikomas ir rinkimuose į Europos Parlamentą. Ateinančiuose 2024-ųjų Europos Parlamento rinkimuose nuo 16 metų jau balsuos Austrijos, Belgijos, Maltos, Vokietijos piliečiai, o graikai – nuo 17 metų.

„Neretai nutinka, kad kol aktyvus jaunimas įsitraukia į politiką, prabėga daug laiko ir politikais jie tampa įžengę į ketvirtą gyvenimo dešimtį. Todėl Lietuvos politikoje trūksta jaunų žmonių. Juk jaunimas – tai ne tik Lietuvos ateitis; jaunimas pirmiausia yra Lietuvos dabartis“, – teigia A. Bagdonas.