fbpx

Seimo diskusijoje su Ukrainos karo heroje tarsis, kaip padidinti Lietuvos saugumą

  • Liberalai.lt
  • sausio 26, 2023
  • Aktualijos
ib9d

Vilniuje viešinti Sacharovo premijos laureatė, iš rusų nelaisvės išlaisvinta paramedikė Julija Pajevska-Taira penktadienį susitinka su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen ir dalyvauja liberalų rengiamoje spaudos konferencijoje „Ko reikia, kad Ukraina gautų būtiną karinę pagalbą iš ES senbuvių?“

Savo įžvalgomis apie Vakarų pagalbą Ukrainai ginklais taip pat dalinsis Europos Parlamento narys Petras Auštrevičius ir Seimo Ateities komiteto pirmininkas, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys  prof. Raimundas Lopata.

„Ateinančiais mėnesiais nuo sąjungininkų ryžtingų sprendimų priklausys, ar Ukraina palauš ją užpuolusią agresorę. Bet mes visų pirma turime dar daugiau valios ir ryžto rasti savo šalyje, tad įsiklausykime į tuos karo herojus, kurie prieš rusiją laimėjo asmeninę kovą“, – kviečia R. Lopata.

Seimo nario žodžiais, geostrateginis kontekstas reikalauja iš NATO sutelktinės, sinchronizuotos ir permanentinės karinės, humanitarinės ir kitokios pagalbos Ukrainai, kartu peržiūrėti savo saugumo planus verčia kiekvieną NATO valstybę. „Ypač tai svarbu pafrontės valstybėse kaip Lietuva. Ginkluotės atnaujinimo, infrastruktūros įrengimo, sąjungininkų karinių dalinių dislokavimo ir kitų darbų atlikimo terminai turi būti maksimaliai sutrumpinti, todėl tokių darbų planavimas 2025-iems atrodo nerimtai ir neatitinka geopolitinės realybės“, – pabrėžia R. Lopata.

Europarlamentaro P. Auštrevičiaus teigimu, susipažinti tokių Ukrainos herojų kaip Taira liudijimu iš karo zonos ir nelaisvės verta ypač dabar, kai didžiosios Europos Sąjungos valstybės tebetrypčioja, ar perduoti Ukrainai gyvybiškai būtiną karinę paramą.

Evakuacinio medicinos padalinio „Tairos angelai“ įkūrėja paramedikė Julija Pajevska-Taira  puolant okupantui gelbėjo gyvybes. 2022 m. kovo 16 d. Ji buvo pagrobta ir tris mėnesius praleido rusų nelaisvėje.

Prieš patekdama į nelaisvę, Taira perdavė prie kūno tvirtinama kamera įrašytą išsamią vaizdo medžiagą iš naikinamo Mariupolio naujienų agentūros „Associated Press“ (AP) žurnalistams. Vaizdai apie karo žiaurumus, sužeistų ir mirštančių vaikų, karių gelbėjimą apskriejo visą pasaulį.

2022 m. gruodį J. Pajevska-Taira kartu su kitais Ukrainos atstovais atsiėmė prestižinį Europos Parlamento žmogaus teisių apdovanojimą – Sacharovo premiją, skirtą Ukrainos žmonėms.