fbpx

Seime ieškos būdo, kaip stabdyti radikaliojo litvinizmo ideologiją

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 28, 2023
  • Aktualijos
Raimundas Lopata

Ateinantį pirmadienį Seime rengiama ekspertų diskusija apie litvinizmo ideologiją, kurios išvados taps pagrindu kuriant nacionalinę strategiją Baltarusijos atžvilgiu.

Diskusijos dalyviai aptars, kaip išsaugoti ir suderinti istorinę atmintį tarp lietuvių ir baltarusių tautų, ir nusibrėš gaires šališko istorinės lietuvių ir gudų praeities faktų interpretavimo – radikaliojo litvinizmo – prevencijai.

Ateities komiteto pirmininko, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nario Raimundo Lopatos teigimu, litvinizmas iš esmės reiškiasi tam tikrų baltarusių opozicijos sluoksnių pretenzijomis į Vilnių ir Lietuvos istoriją.

„Lietuvos istorikai turėtų tapti „nematomo fronto“ kariais. Tai turėtų būti daroma ne tik vietiniu, bet ir tarptautiniu mastu, pasitelkiant kitų šalių istorikus, ypač Lenkijos, rengiant tarptautines konferencijas, skelbiant publikacijas ir t.t. Kitaip tariant, visiškai izoliuojant litvinizmo ideologinį Baltarusijos pasakojimą istorijos mokslo pagalba“, – yra sakęs R. Lopata.

Seime vyksiančioje diskusijoje „Litvinizmas: kilmė, įtaka ir iššūkiai baltarusių ir lietuvių santykiams“ spalio 2 d. dalyvaus Lietuvos ir Baltarusijos istorikai, politikai, Baltarusijos opozicijos lyderė Svetlana Tichanovskaja.

Dalyviai taip pat aptars migracijos procesą iš Baltarusijos į Lietuvą, baltarusių bendruomenės Lietuvoje raidą, baltarusių imigrantų adaptacijos ir integracijos Lietuvos sociokultūriniame kontekste problemas ir galimybes.