fbpx

Seimas pritaria liberalo idėjai, kad minėtume pamatinę valstybės sąlygą – Respubliką

  • Liberalai.lt
  • liepos 4, 2023
  • Aktualijos
raimundas lopata

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė į atmintinų dienų sąrašą įtraukti gegužės 15-ąją kaip Respublikos dieną. Respublikos diena būtų minima kartu su Steigiamojo Seimo susirinkimo diena ir Tarptautinė šeimos diena.

Anot Atmintinų dienų įstatymo projekto autoriaus Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Raimundo Lopatos, gegužės 15-oji Lietuvai yra svarbi ne tik todėl, kad šią dieną 1920 m. į pirmąjį posėdį susirinko pirmoji moderniųjų laikų Tautos atstovybė, bet ir dėl to, kad šią dieną Steigiamasis Seimas apsisprendė dėl Lietuvos valstybei ir Tautai itin reikšmingo klausimo – tai yra kokia bus Lietuva.

„Steigiamasis Seimas vienu balsu pasirinko Respublikos kryptį. Atkreipiu dėmesį, kad gegužės 15-osios rezoliucija įvardijama ir Kovo 11-osios akte. Visa tai yra Lietuvos valstybės – Respublikos – konstitucinis pamatas“, – sako R. Lopata.

1920 m. gegužės 15 d. susirinkęs Steigiamasis Seimas vienbalsiai pritarė  pirmininko Aleksandro Stulginskio pasiūlytai konstitucinės svarbos rezoliucijai, nustačiusiai: „Lietuvos Steigiamasis Seimas, reikšdamas Lietuvos žmonių valią, proklamuoja esant atstatytą Nepriklausomą Lietuvos Valstybę, kaipo demokratinę respubliką, etnologinėm sienom ir laisvą nuo visų Valstybinių ryšių, kurie yra buvę su kitom Valstybėm“.