fbpx

Seimas priėmė liberalų siūlymą steigti Gynybos fondą

  • Liberalai.lt
  • birželio 20, 2024
  • Aktualijos
edita eugenijus

Ketvirtadienį Seimas priėmė dar sausį Liberalų sąjūdžio iškeltą idėją įkurti Gynybos fondą ir absoliučia balsų persvara apgynė savivaldybių biudžetus, pasirinkdamas gynybą daugiau finansuoti ne iš savivaldos kišenės, o padidintais pelno ir akcizinių prekių mokesčiais. Valstybės gynybos fondo įstatymo pakete liberalų pastangomis taip pat neliko ketinimų padidinti mokesčius dirbantiems pagal verslo liudijimus.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo žodžiais, Gynybos fondas artimiausiu laikotarpiu daugiausia bus kaupiamas iš verslo padidinant pelno mokestį 1 procentiniu punktu bei padidėjusių aplinkai ir sveikatai žalingų prekių akcizų, kurių gyventojai gali išvengti, o toliau vartodami tiesiogiai stiprins krašto apsaugą.

„Procesas buvo sudėtingas. Tačiau ieškojome sutarimo ir santalkos. Jeigu būtume buvę kategoriški, iš viso nieko nebūtume priėmę. Buvo sakoma, kad nesugebėsime susitarti vieni su kitais artėjant rinkimams, o mes, liberalai, visada teigėme: negąsdinkime žmonių ir priimkime būtinus gynybos pasiregimo ir atgrasymo sprendimus. Išpildėme valstybės poreikį, išpildėme saugios ateities norinčių rinkėjų interesus. Parodėme opozicijai, kad valdančioji dauguma turi politinę valią, nes tokia buvo mūsų atsakomybė ir prievolė. Jaučiu pasididžiavimo jausmą koalicijos partneriais ir kitais kolegomis, kurie sugebėjo padėti priimti šiuos sprendimus“, – Seimo posėdyje teigė E. Gentvilas.

Šių metų sausio 26 d. liberalai, paskelbę savo viziją krašto gynybą finansuoti pagal diversifikuotą taupymo, investavimo, paramos ir mokesčių surinkimo modelį, siūlė ir konkrečią priemonę – steigti Gynybos fondą. Ketvirtadienį 107 parlamentarams balsavus už (2 buvo prieš ir 18 susilaikė), Seimas priėmė atitinkamą fondą steigiantį Valstybės gynybos fondo įstatymą. Sausį liberalams pasiūlius, Finansų ministerija taip pat platins tik į gynybą nukreiptus vyriausybinius taupymo lakštus.

Liberalai taip pat nuo balandžio priešinosi Laisvės partijos iniciatyvai 150 mln. eurų gynybos reikmėms perimti iš savivaldybių pajamų. Ketvirtadienį Seimas didele balsų persvara atmetė koalicijos partnerių bandymą nurėžti iš savivaldybių kišenės 60 mln. eurų. Liberalų sąjūdžio frakcijos pasiūlymą nesikišti į savivaldos biudžetus palaikė 116 parlamentarų, prieš buvo 8, susilaikė 1.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojos Editos Rudelienės pastebėjimu, šiuo apdairiu sprendimu Seimas išvengė centrinės valdžios supriešinimo su vietos valdžia. „Permesdama iš vienos kišenės į kitą, valstybė net nebūtų sugeneravusi pajamų, kitaip nei iš alkoholio, tabako ar taršaus kuro. Dabar savivaldybės galės būti ramios toliau vykdydamos savo funkcijas ir įsipareigojimus ES projektuose: tai reiškia daugiau kilometrų asfaltuotų kelių, daugiau vietų vaikų darželiuose ir būrelių, daugiau kitų pamatinių socialinių funkcijų“, – sako E. Rudelienė.

Be to, Gynybos fondo pakete nebeliko Finansų ministerijoje suprojektuotos priemonės sumažinti kartelę, nuo kurios mokami gyventojų pajamų mokesčiai dirbantiesiems pagal verslo liudijimus – nuo 45 tūkst. iki 20 tūkst. eurų. Liberalai koalicijoje blokavo tokią idėją teigdami, kad pakėlus mokesčius dirbantiems savarankiškai biudžetas sulauktų priešingo poveikio – valstybė pajamų surinktų mažiau.

„Vakar pas savo ilgametę gėlininkę pirkau gėlių ir sulaukiau skundo, kodėl savarankiškus versliukus kuriantys žmonės kaip ji bus apkraunami didesniais mokesčiais. Nuraminau, kad mes tai atšaukėme. Ir ne tik gėlininkams – visiems smulkiems verslininkams atšaukėme“, – pasakoja E. Rudelienė.