fbpx

Seimas palaiko idėją, kad valstybė tuos pačius duomenis iš verslo rinktų tik vieną kartą

  • Liberalai.lt
  • spalio 10, 2023
  • Aktualijos
Andrius Bagdonas

Valstybės institucijos turėtų tarpusavyje keistis įmonių pateikiama informacija, kad verslui netektų našta tuos pačius duomenis institucijoms teikti atskirai. Tokiam Oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymo projektui po pateikimo pritarė Seimas.

Projektą pasiūliusio Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Andriaus Bagdono teigimu, valstybė duomenis turėtų standartizuoti, kad verslams netektų juos siųsti kiekvienai priežiūros įstaigai atskirai. „Skaitmeniniame amžiuje valstybės institucijoms tarpusavyje keistis informacija turėtų būti savaime suprantama, kaip šiuo metu jau veikia paciento duomenis kitoms institucijoms perduodanti „E-sveikata“ arba kitos sistemos“, – sako A. Bagdonas.

Liberalo žodžiais, ne verslas turi dubliuoti deklaracijas ir ataskaitas, o valstybės pareiga pasirūpinti, kad reikalinga informacija būtų prieinama tam, kam reikia.

Šiuo metu Valstybės duomenų agentūra vadovo įsakymu nustato duomenis ir terminus, kurie įprastai nesutampa su valstybės funkcijas vykdančių institucijų nustatytais terminais. Todėl pateikiama informacija dubliuojama. Be to, juridinių asmenų kitai įstaigai pateikti duomenys dažnai nesutampa arba būna netikslūs.

Efektyviau tvarkyti duomenis institucijose ir taip mažinti naštą verslui yra siūliusi ir Valstybės kontrolė. Jos teigimu, oficialiąją statistiką tvarkančios įstaigos turėtų ieškoti būdų „mažinti statistinės atskaitomybės naštą respondentams, dalijantis duomenimis, išbandant naujus šaltinius“.

Pateikiant šią parlamento liberalų iniciatyvą 65 Seimo nariai balsavo už, 22 susilaikė, niekas nebuvo prieš.