fbpx

Seimas linkęs pritarti liberalo siūlymui, kad 80 proc. valstybinės medienos liktų Lietuvoje

  • Liberalai.lt
  • balandžio 12, 2024
  • Aktualijos
Juozas Baublys2

80 proc. valstybiniuose aukcionuose parduotos medienos turėtų likti Lietuvoje, kad ji būtų perdirbama į aukštesnės pridėtinės vertės gaminius – tokiai liberalo Juozo Baublio idėjai ketvirtadienį po pateikimo pritarė Seimas.

Seimo narys atkreipė dėmesį, kad štai 2022 m. I pusmetį šalyje labiausiai augo būtent medienos eksportas – net 67 procentais. „Tai reiškia, kad vis daugiau medienos parduodame, išvežame iš Lietuvos į užsienį užuot čia, pas save, sukūrę daugiau pridėtinės vertės. Didelė prabanga Lietuvos miškus naudoti tiesiog žaliavinės medienos eksportui. Užauginti ir nukirsti medį, kad paskui jį išvežtume, yra neracionalu“, – Seimo posėdyje sakė J. Baublys.

Jo įsitikinimu, toks reguliavimas kartu sukurs sąlygas kirsti mažiau medienos šalies miškuose.

Liberalų sąjūdžio frakcijos nario teigimu, Miškų įstatymo pataisa naudinga ne tik valstybės ekonomikai ir gamtai – ji atitinka ir Europos Sąjungos miškų strategijos, Glazgo miškų išsaugojimo deklaracijos (2011), taip pat dabartinės Vyriausybės programos nuostatas. Joje teigiama: „Padvigubinsime lietuviškos medienos ir biomasės pridėtinę paskatinę vertės grandinių plėtrą ir inovacijas“.

Šalyje medienos pramonės sektorius sukuria  apie 11 proc. metinio BVP. Mediena ir jos gaminiai sudaro 12 proc. (4,2 mlrd. eurų) viso šalies eksporto. Sektoriaus įmonės sukuria apie 10 proc. visų darbo vietų Lietuvoje, daugiausia jų – regionuose.