fbpx

Seimas imasi kompensuoti brangsiančią leidinių prenumeratą

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 7, 2022
  • Aktualijos
Edita Rudelienė

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Pašto įstatymo pataisoms, kuriomis kompensuojamos išaugusios sąnaudos už leidinių prenumeratą. Pataisomis netgi išplečiama valstybės parama užtikrinant periodinių leidinių pristatymo paslaugas: jos būtų teikiamos ne tik kaime, bet ir daugelyje miestų.

„Likus mėnesiui iki kitų metų pradžios, kai išaugs Lietuvos pašto tarifai už laikraščių prenumeratą, pagaliau sulaukėme Susisiekimo ministerijos pasiūlymo, kaip išspręsti leidėjams ir leidinių skaitytojams opų klausimą. Naujas teisins reguliavimas užtikrins, kad leidiniai kitais metais būtų prieinami prenumeratoriams, o laikraščių ar žurnalų redakcijų gyvuos ir skleis patikrintą informaciją savo auditorijai“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė.

Kultūros ministerijos ir Susisiekimo ministerijomis bendromis pastangomis sukurtu modeliu 2023 metams numatoma skirti apie 10 mln. eurų valstybės kompensacijų. Periodinių leidinių pristatymo paslaugos laisvos rinkos sąlygomis, be valstybės kompensacijų, bus teikiamos šešiose tankiai gyvenamose savivaldybėse – tai yra Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje.

Jeigu Seimas skubos tvarka priims įstatymą, Vyriausybė paskelbs nutarimą, patvirtinantį periodinių leidinių pristatymo prenumeratoriams paslaugos didžiausių tarifų sąrašą.

Liberalų sąjūdžio frakcija apie prenumeratos paslaugų branginimo pavojus spaudos išlikimui įspėjo dar birželio mėnesį. Didžioji dalis spaudos prenumeratorių yra kaimiškosiose vietovėse gyvenantys senjorai, kurie nebūtinai naudojasi internetu.

Lietuvos pašto skaičiavimu, retai apgyvendinote vietovėse vieno leidinio pristatymo kompensavimo dalis sudaro apie 70 ct, patys leidėjai skiria 7 centus. Susisiekimo ministerijai pavaldi pašto bendrovė 2023 m. už vieną pristatomą laikraštį padidins tarifą nuo 24 ct iki 74 centų.