fbpx

SAM negeba užtikrinti tinkamo visuomenės ir medikų informavimo apie koronavirusą

  • Liberalai.lt
  • vasario 26, 2020
  • Aktualijos
Viktorija Čmilytė-Nielsen

Liberalų sąjūdžio frakcijai didžiulį susirūpinimą kelia valdžios institucijų negebėjimas aiškiai, plačiai ir prieinamai informuoti visuomenę, medikus, kitas atsakingas institucijas, kaip reikėtų elgtis galimo koronaviruso protrūkio atveju Lietuvoje. Gyventojams trūksta kryptingo, plataus informavimo, medikams ir kitoms atsakingoms institucijoms – aiškių instrukcijų, schemų – vadinamojo protokolo, kaip reaguoti tiek į spekuliacijas, tiek į konkrečias krizines situacijas.

„Nors Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovai ramina visuomenę, kad Lietuva yra pasirengusi galimam koronaviruso protrūkiui Lietuvoje, kol kas be biurokratinių „abrakadabrų“ nesimato kryptingo ir aiškaus valdžios institucijų veikimo. Vien aplinkybė, kad daugelyje šalies ligoninių iki šiol nebuvo jokio medikų instruktažo šiuo klausimu, o pirminės grandies medikai yra priversti vadovautis pačių internete surastais angliškais algoritmais rodo, kad SAM negeba valdyti situacijos. O juk Lietuvoje dar nėra užfiksuotas nė vienas susirgimo atvejis. Matant, kaip į žaibišku greičiu plintančią epidemiją reaguoja Italija baisu net įsivaizduoti, kas tokiu atveju galėtų dėtis Lietuvoje“, - teigia Liberalų sąjūdžio pirmininkė, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Liberalų lyderė neabejoja šalies medikų profesionalumu, tačiau net patys gydytojai tarpusavyje ir socialinėje medijoje vienu balsu kalba apie SAM pasimetimą, medicininių priemonių trūkumą, neinformuotumą.

„Nesant kryptingo visuomenės informavimo, aiškių ir kiekvienam suprantamų rekomendacijų, žmonės vaistinėse išpirko apsaugines kaukes bei masiškai skambina 112. Kodėl valdžia iki šiol masiškai netransliuoja informacinių pranešimų televizijos, radijo eteryje, naujienų portaluose, skelbimų lentose poliklinikose, ligoninėse, mokyklose, kitose masinio susibūrimo vietose? Kodėl nesiimama prevencinių priemonių gyventojams nuraminti ir paaiškinti, ką ir kaip daryti, ištikus vienai ar kitai situacijai? Kur yra išsami ir lengvai pasiekiama informacija, SAM nurodymai? Kur elementarūs „žingsnis-po-žingsnio“ krizės vadovai, paaiškinantys ką daryti pasireiškus pirmiesiems simptomams? Beje, ar valdžia pradėjo socialinį dialogą su darbdaviais, kad ištikus krizei kelias savaites darbuotojams būtų leidžiama dirbti namuose? Akivaizdu, kad šiuo metu Lietuvos valdžia inertiškai plaukia pasroviui: situacija nėra valdoma, nėra nei priemonių, nei aiškaus plano ar protokolo, ką daryti viruso Lietuvoje atveju. O laiko, pasak specialistų, turime visai nedaug“, - pabrėžia parlamentarė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Siekdama prisidėti prie didesnio visuomenės informuotumo, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija šiandien susitiks su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovu prof. Sauliumi Čaplinsku.