fbpx

SAM greituosius koronaviruso testus dalina ne pagal poreikį, o „iš akies“

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 24, 2020
  • Aktualijos
Edita Rudelienė Audrius Klišonis

Vyriausybės rūpestis Lietuvos švietimo įstaigų darbuotojais, skiriant greitųjų testų, panašus į norą kuo greičiau jais atsikratyti. Išdalinti FNTT dominančius testus skubėta taip, kad centrinė valdžia net neklausė savivaldybių, ar iš tiesų joms reikia.

Taip pat – ir kokio kiekio reikia pagal norinčiųjų išsitirti skaičių. Matome, kad norinčiųjų tirtis yra perpus mažiau nei atsiųsta greitųjų testų, o kur reikės dėti nepanaudotą kiekį – niekas negali atsakyti.

Skubus greitųjų testų išdalinimas virto politiniu žaidimu, kuriame neskaidrius viešuosius pirkimus vykdę valdantieji pasirinko gynybinę pozą prieš teisėsaugos institucijas, demonstruodami apsimestinį, bet gerokai pavėluotą rūpestį švietimo įstaigų darbuotojais.

Būtume nieko prieš tuos testus, jei tik jie išties būtų tinkami diagnostikai. Taip pat, jeigu jų būtų skirta pagal norinčiųjų tirtis poreikį arba kartu atkeliautų ir nepanaudotos produkcijos laikymo ar grąžinimo procedūros reglamentas. Dabar to nėra.

Karantino pradžioje, kai reikėjo skubėti užkirsti kelią viruso plitimui, ministerija siuntė užklausas tiek savivaldybėms, tiek sveikatos įstaigoms dėl apsaugos priemonių poreikio. Nors duomenys buvo renkami net kelis kartus, priemonės taip ir neatkeliavo arba atkeliavo žymiai vėliau, todėl kiekviena savivaldybė ieškojo savo sprendimų. Dabar, kai savivaldybės rado sprendimus, valdžia mostelėjo platų gestą ir neprašyta atsiuntė didelį priemonių siuntinį, kurio nėra kur dėti.

Mokytojų, norinčių atlikti testus, yra žymiai mažiau nei gauta testų. Ką daryti su likusiais – klausimas, kuris taip ir liko neatsakytas. Negebėjimas komunikuoti su savivalda nepasikeitė. Savivaldos nuomonė ministerijai neįdomi.

Tad centrinės valdžios deklaracijos apie stiprią partnerystę su savivalda pandemijos metu yra blefas, nes Vyriausybė nežiūri į savivaldą kaip į lygiavertę partnerę ir tai jau ne kartą įrodė savo veiksmais.

Dabar belieka tikėtis, kad kaip teisėsaugai pro akis nepraslydo neskaidrių pirkimų iniciatyva, taip nepraslys ir neskaidrus šio pirkinio realizavimo būdas.