fbpx

S. Gentvilas: turime rasti subalansuotą sprendimą dėl šaudmenų su švinu draudimo šlapžemėse

  • Liberalai.lt
  • rugpjūčio 4, 2020
  • Nuomonė
Simonas Gentvilas

Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas ragina LR Vyriausybę pradėti konsultacijas su ornitologais, mokslininkais, medžiotojais, šauliais ir sportininkais dėl itin plataus ES draudimo švino šaudmenyse šlapžemėse. 

Prieš 40 metų pasaulis suprato švino kenksmingą poveikį mūsų sveikatai. Švinas pradėtas riboti keramikoje, maisto produktuose, naftos produktuose, popieriuje, geriamajame vandenyje, kosmetikoje ir kitur. Šiandien atėjo eilė švino draudimams šaudmenyse“, – teigia Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas.

ES REACH reglamento pakeitimai netrukus reikšmingai ribos ir Lietuvos 142 sportines šaudyklas, 35 000 medžiotojų, nes Lietuva yra drėgna ir šlapžemės su buferinėmis zonomis apima net 30-40 procentų šalies. Dėl kulkų su didesne nei 1 procentas švino koncentracija draudimo, net 90 procentų medžiotojų ginklų taps nenaudotini, o prie šlapžemių esančiose šaudyklose iš esmės gali būti uždrausta veikla, nes tam nėra alternatyvų.

Skaičiuojama, jog kasmet į Europos gamtą patenka per 150 000 000 kilogramų švino medžioklės ir žvejybos metu. Dėl šių priežasčių Europos Sąjungos Cheminių medžiagų registravimo (REACH) reglamente yra numatoma griežtinti švino kiekio reguliavimą šlapžemėse. Rugsėjį Lietuva turės būti pasiruošusi išreikšti savo nuomonę Europos Sąjungai.

„Šis klausimas itin subtilus, nes šiuo metu švino kiekis šlapžemėse itin mažas, o numatomi ES draudimai labai griežti. Ligšiolinė Lietuvos pozicija ES REACH reglamento komitete sveikino itin radikalius draudimus. Manau, turime ieškoti subalansuotesnės pozicijos. Pagrindinė Lietuvos problema yra nesurenkamos ir neteisingai utilizuojamos švino baterijos ir akumuliatoriai. Jie yra artimoje žmogaus aplinkoje. Tuo tarpu švinas šaudmenyse yra tikrai mažiau grėsmės mūsų sveikatai keliantis teršalas dėl mažų apimčių. Ateina laikas Lietuvai formuluoti savo poziciją šiuo klausimu, kurią pasiekti tikrai nebus lengva. Todėl raginu LR Vyriausybę inicijuoti diskusijas su medžiotojais, ornitologais, sportininkais ir kitais suinteresuotais asmenimis, kad būtų rastas tinkamiausias sprendimas atitinkantis sveikatos ir prisitaikymo balansą“, – sako parlamentaras S. Gentvilas.