fbpx

S. Gentvilas, K. Starkevičius, G. Vaičekauskas: „Turime sudaryti sąlygas žvejams oriai pasitraukti iš verslinės žvejybos“

  • Simonas Gentvilas
  • liepos 31, 2020
  • Aktualijos
Simonas Gentvilas, Gintaras Vaičekauskas

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas Simonas Gentvilas kartu su Kaziu Starkevičiumi bei Gintaru Vaičekausku užregistravo Žuvininkystės įstatymo pakeitimą, kuriame numatoma kompensavimo tvarka versline žvejyba besiverčiantiems žvejams pasitraukimui iš rinkos.

„Baltijos jūroje žuvies ištekliai nuosekliai mažėja. Tuo tarpu jūros, ypač priekrantės akvatorijos naudojimas vis intensyvėja. Šiuo metu skaičiuojama, jog priekrantėje iki 20 m gylio žvejoja 55 įmonės 29 žvejybos baruose. Konkurencija dėl mažėjančio laimikio vis didėja su gausėjančia žvejų mėgėjų bendruomene, pramogine laivyba, vandens sporto entuziastais jūroje. Seklioji priekrantė yra tapusi konflikto zona, – pasakoja Seimo narys, liberalas Simonas Gentvilas. – Todėl siūlome sukurti kompensavimo tvarką versline žvejyba užsiimantiems žvejams, kurie pasitraukia iš savo verslo atsisakydami savo žvejybos kvotų bei sunaikindami savo žvejybos įrankius. Turime sudaryti sąlygas žvejams oriai pasitraukti iš verslinės žvejybos veiklos ir sudaryti sąlygas jų persikvalifikavimui ir naujų veiklų startui.“

Kompensacijoms apskaičiuoti naudojama ta pati metodika kaip ir prieš 12 metų. Šiuo metu skaičiuojama, jog dabar 55 įmonių pasitraukimas pagal siūlomą tvarką pareikalaus 4-5 mln. eurų lėšų, kurios būtų išmokėtos iš Specialiosios aplinkos apsaugos rėmimo programos. Pabrėžiama, kad kompensacija bus išmokama visam laikui atsisakant savo žvejybos kvotų bei sunaikinant savo žvejybos įrankius.

„Kompensavimo tvarka žvejams nėra naujas dalykas. Vieną kartą jau sėkmingai ėmėmės šių priemonių kai reikėjo sumažinti žvejų skaičių priekrantėse. Šiandien ir vėl turime tai padaryti. Tikiu, kad kompensavimo tvarka leis sėkmingai žvejams nutraukti verslą ir imtis naujos veiklos“, – teigė Kaimo reikalų komiteto vicepirmininkas Kazys Starkevičius.

Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Gintaras Vaičekauskas taip pat pridūrė, kad kompensacijos yra itin reikalingos, nes žvejyba – ne tik verslas, bet ir kultūros dalis.

„Klaipėda žvejų kraštas. Čia mes turime žvejo skulptūrą, Žvejų kultūros rūmus ir daugelį kitų simbolių susijusių su žvejyba. Žvejyba dažnai veikla perduodama iš kartos į kartą, todėl šiandien turime kompensuoti nutraukimą šios veiklos, kuri giliai įsišaknijusi Klaipėdos krašte,“ – teigė parlamentaras Gintaras Vaičekauskas.