fbpx

R. Vaitkus: „Protestuojame, kad apygardos būtų pešiojamos lyg vištos“

  • Liberalai.lt
  • lapkričio 20, 2023
  • Aktualijos
Romualdas Vaitkus

Antradienį liberalas vienmandatininkas Romualdas Vaitkus kartu su savo apygardos rinkėjais pristato apie tūkstantį protesto parašų Vyriausiajai rinkimų komisijai. Nepatenkinti gyventojai prieštarauja VRK ketinimui Skaudvilės rinkimų apylinkę atplėšti nuo Tauragės perduodant ją Jurbarkui – Karšuvos apygardai.

Siekdama užpildyti ištuštėjusią Karšuvos apygardą, VRK nuo Tauragės dar ketina atskirti ir Adakavo bei Trepų rinkimų apylinkės. Prieš praėjusius 2020 m. Seimo rinkimus toks likimas ištiko Gaurės, Eičių ir Baltrušaičių apylinkių rinkėjus.

Pasak R. Vaitkaus, apygardų rinkimų perbraižymas per kiekvienus rinkimus yra netvarus ir kuo toliau, tuo labiau nuvilia rinkėjus. „Žmonės reikalauja išsaugoti bent jau esamas apygardos ribas, nors norėtų į Tauragės rajono ribas susigrąžinti ir anksčiau atskirtas apylinkes. Gyventojams nepatinka, kai jiems atstovauja kitų rajonų politikai. Jie siūlo, kad Jurbarko kraštas rinkėjais pasipildytų, pavyzdžiui, Šakių pusėje“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys.

Vienmandatininko teigimu, Tauragės apygardai anksčiau priskyrus kai kurias Šilalės apygardos apylinkes, su jų rinkėjais sudėtingiau užmegzti ir išlaikyti visavertį ryšį. „Esame pastebėję, kad perbraižomos vienmandačių apygardų ribos mažina rinkėjų aktyvumą Seimo rinkimuose, nes silpnėja jų tapatumas su renkamais politikais. Bandydami kas kartą geografiškai užtikrinti atstovaujamą demokratiją, mes iš tikrųjų demokratijai kenkiame“, – sako R. Vaitkus.

Seimo nario įsitikinimu, demografijos ir vidinės migracijos keliami iššūkiai rinkimų sistemai turi būti sprendžiami ne saliamoniškais sprendimais, o iš esmės. „Vietoje sąžiningos rinkimų sistemos pešiojame apygardas kaip vištas ir prekiaujame rinkėjų balsais lyg turguje“, – sako Seimo narys.

2024 m. Seimo rinkimų vienmandačių rinkimų apygardų projekte VRK pripažįsta, kad Tauragės apygardos ribų pokyčiai vertintini neigiamai, nes dar labiau skaldoma Tauragės rajono savivaldybė, tačiau „geresnio varianto kol kas nėra“.

VRK perbraižo apygardų ribas, kad šios atitiktų Rinkimų kodekso nuostatas dėl rinkėjų skaičiaus apygardose. Šalyje vos keturios vienmandatės apygardos sutampa su savivaldybių ribomis.