fbpx

R. Lopata: Žvalgybos ombudsmeno institucija padėtų išvengti „pilkųjų zonų“

  • Liberalai.lt
  • kovo 10, 2021
  • Aktualijos
Raimundas Lopata

Kovo 9 d. Seime vyko spaudos konferencija, kurioje pristatytas Žvalgybos kontrolieriaus įstatymo koncepcijos projektas. Renginyje dalyvavęs Seimo Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata teigė, jog pristatoma iniciatyva pirmiausia itin svarbi žmogaus teisių požiūriu.

„Tarptautinė praktika rodo, kad nepriklausomos žvalgybų ir saugumo tarnybų priežiūros ir kontrolės institucijos skaitmeninėje ir hibridinių grėsmių eroje vaidina vis svarbesnį vaidmenį demokratinėse valstybėse. Intensyvėjančios esančios ir kylančios naujos rizikos, pavojai ir grėsmės, reikalauja aktyvesnio žvalgybų ir saugumo tarnybų įsitraukimo, tačiau kartu turi būti stiprinama žmogaus teisių ir laisvių apsauga bei bendra žvalgybų ir saugumo tarnybų kontrolė“, – dėstė prof. R. Lopata.

Naujai kuriamo įstatymo tikslas – sukurti nepriklausomą žvalgybos institucijų visuomeninės priežiūros teisinį reguliavimą, kuris garantuotų žvalgybos institucijų veiklos nepriklausomą, teisėtumo vertinimą, žmogaus teisių ir laisvių apsaugą, kartu nepažeidžiant žvalgybos tarnybų veiklos efektyvumo siekiant užtikrinti nacionalinio saugumo interesus.

„Respublikos ir demokratijos ateitis neįsivaizduojama be užtikrinto žmogaus orumo ir žmogaus teisių gynybos. Atrodo, kad tiek politinio lauko dalyviai, tiek žvalgybos institucijos pritaria tokiam požiūriui ir žvalgybos ombudsmeno idėja yra subrendusi iki šitos institucijos įkūrimo fazės – naujas mechanizmas užtikrins skaidrią, sklandžią ir efektyviai veikiančią tarnybą“, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantis prof. R. Lopata.