fbpx

R. Lopata. Privalome skubiai peržiūrėti dvišales sutartis su Rusija

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 27, 2022
  • Aktualijos
raimundas lopata

Pavasarį Seimui pripažinus rusiją teroristine valstybe, Lietuvoje būtina skubiai apsvarstyti, kurias tarptautines sutartis ir dvišalius tarpžinybinius susitarimus su rusija reikia peržiūrėti arba nutraukti, siūlo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Raimundas Lopata.

„Priimta rezoliucija natūraliai kelia klausimą, kokių toliau turime imtis politinių irteisinių priemonių ir kaip jas įgyvendinsime. Tokiu būdu nustatytume valstybės, institucijų, verslo ir gyventojų santykį su rusija, kaip su terorizmą remiančią ir jį vykdančia valstybe“, – sako Seimo Nacionalinio gynybos ir saugumo komiteto atstovas R. Lopata.

Seimo nario manymu, revizuoti reikia ir tas sutartis, kurios su teroristine valstybenustato teisinę pagalbą ir teisinius santykius. „Teisinio bendradarbiavimo baudžiamosiose ir kitose bylose mechanizmas turi būti apibrėžtas labai griežtai, kad denonsavus kurią nors dvišalę sutartį su teroristine rusija, nebūtų sudarytos sąlygos teisiškai bendradarbiauti baudžiamose bylose kai kurių konvencijų pagrindu, pavyzdžiui, Europos Tarybos konvencija dėl ekstradicijos“, pabrėžia R. Lopata.

Jo teigimu, kaip sveikintinas atitinkamo veikimo modelis yra vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės iniciatyva nutraukti ministerijos valdymo srityse sudarytas dvišales sutartis ir tarpžinybinius susitarimus su Baltarusija bei šiuo klausimu pradėti konsultacijas su Užsienio reikalų ministerija. Baltarusija yra artimiausia teroristinės rusijos sąjungininkė. Turėtume praplėsti konsultacijų lauką apimant ir rusiją“, mano Seimo narys.

Seimas rezoliuciją „Dėl rusijo veiksmų Ukrainoje pripažinimo genocidu ir specialiojo tarptautinio baudžiamojo tribunolo įsteigimo rusijos agresijos nusikaltimui ištirti priėmė vienbalsiai 2022 m. gegužės 10-ąją. Rezoliucijoje parlamentas inter aliakonstatavo, kad rusijos federacija, kurios karinės pajėgos bombardavimo taikiniais sąmoningai ir sistemingai renkasi civilinius objektus, yra terorizmą remianti ir vykdanti valstybė“.