fbpx

R. Lopata: pasistengsime, kad „rusturizmui“ visos sienos į Europą būtų užvertos

  • Liberalai.lt
  • rugpjūčio 12, 2022
  • Aktualijos
RAIMUNDAS LOPATA

Ukrainos prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pasiūlius uždrausti keliauti Rusijos gyventojams užsienyje, Seimo narys Raimundas Lopata kviečia užlopyti likusias skyles rusų turizmui po Europą.

„Dėl Rusijos pradėto karo Europos Sąjungai uždarius oro erdvę Rusijos avialinijoms, rusams patekti į Europą tapo sudėtinga, vis dėlto landų dar liko. Pirmiausia tai yra kelionės žeme su Šengeno vizomis, o šiuo metu didžiausios skylės yra Suomijoje ir iš dalies Estijoje. Kviesiu Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Šiaurės Europos šalimis narius skambinti, rašyti savo kolegoms į Suomiją, kad Eduskunta galiausiai apsispręstų ir apribotų Šengeno vizų išdavimą į Europą atvykstantiems Rusijos piliečiams“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys R. Lopata.

Parlamentaro vertinimu, Suomijai sustabdžius Šengeno vizų uždavimą, laisvalaikio  kelionės į Šengeno erdvę iš Rusijos taptų ypač komplikuotos, nes turistams būtų iš esmės uždarytas visas Europos Sąjungos pasienis su Rusija.

Rugpjūčio 1 d. Europos Komisija išaiškino, kad pati negali apriboti vizų išdavimo tvarkos – tai nacionalinių vyriausybių kompetencija. Be to, EK pabrėžė, kad „visada bus tam tikrų žmonių, kuriems viza turėtų būti suteikiama – tai yra humanitariniais atvejais, šeimos nariams, žurnalistams, disidentams“.

Šią savaitę Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas pati paragino nebeišduoti turistinių vizų rusams, nes „aplankyti Europą – tai privilegija, o ne žmogaus teisė“. Savo ruožtu Ukrainos prezidentas V. Zelenskis, duodamas interviu JAV leidiniui, ištarė, kad „svarbiausios sankcijos yra uždaryti sienas, nes rusai iš kitų atima jų žemę“.

„Kadangi Rusiją esame pripažinę kaip teroristinę valstybę, pasienyje ir Rusijos turistus turėtume sutikti kaip galimus teroristus. Iš tos šalies asmuo net su žurnalisto pažymėjimu gali būti pavojingas priešas. Jeigu į Europą žmonės iš Rusijos bėga nuo grėsmės, tuomet kitas reikalas“, – mano R. Lopata.

Lietuvoje, remiantis Seimo nutarimu įvesti nepaprastąją padėtį, Rusijos ir Baltarusijos piliečių prašymų išduoti vizas priėmimas Lietuvos Respublikos vizų tarnybose užsienyje yra sustabdytas, išskyrus tam tikrus atvejus.

Latvijos sieną kertantiems Rusijos piliečiams Latvija reikalauja pasirašyti Rusijos karą Ukrainoje smerkiantį dokumentą, o vizų jiems nebeteikia nuo rugpjūčio 1 d.

Estija liepos pabaigoje apribojo vizų ir leidimų gyventi išdavimą Rusijos studentams ir darbuotojams. Lenkija taip pat riboja vizų išdavimą atvykėliams iš Rusijos.