fbpx

R. Juška: „Jei neskirsime papildomų lėšų, kils rizika organizuojant rinkimus“

  • Liberalai.lt
  • spalio 27, 2022
  • Aktualijos
Ričardas Juška

Kitų metų savivaldos rinkimai gali vykti nepasiruošus ir net strigti, jeigu valstybės biudžete nebus numatyta lėšų papildomoms Vyriausios rinkimų komisijos (VRK) funkcijoms, trečiadienį paaiškėjo Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete.

Šiais metais Seimui priėmus Rinkimų kodeksą ir naująjį Politinių organizacijų įstatymą buvo padidinta VRK atsakomybė, tačiau konkretiems darbams būtinos lėšos – ne. VRK skaičiavimu, kitais metais dvylikai naujų pareigybių įkurti reikėtų papildomų 320 tūkst. eurų.

„Džiaugėmės pirmą kartą per nepriklausomybę priimtu Rinkimų kodeksu, o kai reikia skirti lėšas funkcijoms užtikrinti, apie tai net nebekalbama. Vienos funkcijos gal dar kurį laiką palauks, bet kai kurių žmonių reikia jau iš karto nuo naujų metų. Kas bus kaltas, kas prisiims atsakomybę, jeigu strigs rinkimai?“, – sako Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas liberalas Ričardas Juška.

Komitete 2023-ųjų lūkesčius pristačiusios VRK pirmininkės Jolantos Petkevičienės teigimu, nauja teisinė bazė tapo iššūkiu ir pačiai VRK, ir visai Lietuvai. „Kas atsitiktų, jei užlūžtų VRK informacinė sistema, kurią aptarnauja tik keli tarnautojai? Informacinė Rinkimų komisijos sistema yra ypatingos svarbos informacinių išteklių objektas. Jos kibernetiniam saugumui užtikrinti būtina papildomi žmogiškieji ištekliai. Jeigu rinkimų metų kas nors atsitinka – kas tada? Rinkimai išvis neįvyksta“, – parlamentarus įspėjo VRK vadovė.

R. Juškos teigimu, ypatingo jautrumo ir padidinto dėmesio rinkimams reikalauja įtempta geopolitinė aplinka. „Dauguma pasiūlymų ir prašymų kitų metų biudžetui yra racionalūs, reikalingi ir svarstytini, tačiau tik krašto gynybos ir rinkimų – gyvybiškai būtini“, – teigia Seimo narys.

Kaip komiteto posėdyje aiškino finansų viceministras Gediminas Norkūnas, visos Lietuvos biudžeto išlaidoms sudarant apie 18 mlrd. eurų, asignavimų valdytojai kitiems metams prašė dar 6,5 mlrd. eurų papildomų išlaidų. Be to, prašymų dėl darbo užmokesčio fondo Finansų ministerija esą nesprendžia, kol Seimas nepriėmė valstybės tarnybos reformos.

Šis Seimas Rinkimų kodeksą priėmė birželio 23 d., Politinių organizacijų įstatymą – birželio 30 dieną. Artimiausi rinkimai Lietuvoje – į savivaldą – vyks 2023 m. kovo 5 dieną.