fbpx

Premjeras raginamas pateikti Vyriausybės veiksmų planą dėl Astravo atominės jėgainės

  • Liberalai.lt
  • balandžio 1, 2020
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

Pilietinę visuomenę jungiantis Sąjūdis prieš Astravo AE atviru laišku kreipėsi į šalies premjerą Saulių Skvernelį. Ministro Pirmininko prašoma pateikti Vyriausybės veiksmų planą, kokių priemonių ji ketina imtis po kovo 9-20 d. Baltarusijoje įvykusio Europos Komisijos ir Europos Sąjungos branduolinės saugos grupės delegacijos (ENSREG) vizito. Šis vizitas buvo skirtas dar kartą įvertinti jėgainės, statomos Astrave, branduolinės saugos reikalavimų įgyvendinimą.

„Baltarusija prieš numatomą Astravo AE eksploatacijos pradžią ir toliau neketina pilnai įgyvendinti anksčiau ENSREG inicijuotų patikros testų reikalavimų bei rekomendacijų. Tenka konstatuoti, kad Astrave baigiamos įrengti branduolinės jėgainės keliama rizika Lietuvai ir visam regionui, Europos saugumui ir gyventojų gerovei yra ne menkesnė už COVID-19 pandemiją. Tai rodo, kad reikia neatidėliotinų ir ryžtingų veiksmų“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE kreipimesi į S. Skvernelį.

Vyriausybės vadovo prašoma pateikti vertinimus dėl kovo 9-20 d. Baltarusijoje vykusio Europos Komisijos bei Europos Sąjungos branduolinės saugos grupės delegacijos (ENSREG) vizito rezultatų ir įvardinti veiksmus, kurių artimiausiu metu imsis Lietuvos Vyriausybė, siekdama užtikrinti mūsų šalies saugumą ir nacionalinius interesus.

„Taip pat atkreipiame dėmesį į tai, kad Lietuvos valdžios institucijos šalies gyventojams privalo teikti išsamią ir nuolat atnaujinamą informaciją dėl visų nacionaliniam saugumui įtaką darančių procesų, tarp jų – ir dėl Astravo AE. Konstatuojame, kad Užsienio reikalų ministerijos tinklapyje informacija apie ENSREG veiklą bemaž dvejus metus apskritai nėra teikiama, o paskutinė informacija pateikta tik 2018 m. balandį ne lietuvių kalba. Taip nėra sudaromos sąlygos Lietuvos gyventojams susipažinti su ypač svarbia informacija“, – rašoma Sąjūdžio prieš Astravo AE laiške S. Skverneliui.

Laišku primenama, kad Astravo AE vieta Baltarusijoje, greta sienos su Lietuva, parinkta grubiai pažeidžiant Espoo konvencijos nuostatas dėl branduolinių jėgainių lokacijos, saugios statybos principų.

Sąjūdis prieš Astravo AE inicijavo tarptautinę peticiją prieš Astravo atominę jėgainę, ją kiekvienas gali rasti ir pasirašyti čia: http://bit.ly/peticijapriesastravoae.