fbpx

Pirmalaikiai Seimo rinkimai pavasarį – nacionalinio saugumo klausimas

  • Liberalai.lt
  • spalio 28, 2019
  • Aktualijos
Viktorija Cmilyte-Nielsen

Liberalų sąjūdžio iniciatyva surengti pirmalaikius Seimo rinkimus sėkmingai skinasi kelią, susilaukia vis platesnio palaikymo. Vis daugiau piliečių ir politikų supranta: kitos išeities nebėra, nes Seimas įtrauktas į ambicijų karus, valdantieji de facto nebeturi daugumos, o valstybė tapo politinių žaidimų įkaite.

 Deja, šiandien būtent tokia yra Lietuvos politinė realybė, kuri verčia užmiršti apie bet kokias realias reformas ir veda prie pasyvaus vegetavimo laukiant eilinių Seimo rinkimų. Tuo pat metu kyla ir realių pavojų šalies saugumui – nelaimė Alytuje pademonstravo, kad valdančiųjų suirutė iš Seimo jau persikėlė ir į Vyriausybę.

Liberalų sąjūdis primena: rinkimų datos pakeitimas buvo ir valdančiųjų programoje. „Dabartiniame politiniame chaose lengva pamesti galvą, dėl nemokėjimą tvarkytis – apkaltinti opoziciją bei iš principo atmesti bet kokią ne valdančiųjų iniciatyvą. Vis dėlto, norėčiau priminti, kad Seimo rinkimų datos perkėlimas iš rudens į pavasarį yra būtent Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkiminis pažadas. Paradoksalu, tačiau šįkart opozicija galėtų padėti valdantiesiems įgyvendinti jų rinkiminius įsipareigojimus. Liberalai, priešingai nei teigia R. Karbauskis, pirmalaikių rinkimų nebijo. Tačiau mums iš tiesų yra neramu, matant kaip su savo darbu nesusitvarko ne tik Seimo „dauguma“, bet ir labai svarbios šalies ministerijos. Toks valdžios pasimetimas mūsų šaliai gali labai brangiai kainuoti”, - įsitikinusi Liberalų sąjūdžio pirmininkė, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė - Nielsen.

Liberalų lyderės teigimu,  idėja Seimo rinkimus iš rudens perkelti į pavasarį yra logiška ir pagrįsta, nes pagal dabar galiojančią tvarką, rudenį išrinktas naujasis Seimas privalo paskubomis taisyti ankstesnės valdžios parengtą biudžeto projektą ir vos per mėnesį pateikti „naują“. Tokia įstatymu užprogramuota skuba lemia klaidas ir, dažnu atveju, tampa žmonių nusivylimo priežastimi. Jei Seimas būtų perrenkamas pavasarį, politikai svarbiausiam metų dokumentui paruošti turėtų bent pusę metų.

„Taip jau sutapo, kad paramą idėjai Seimo rinkimus perkelti į pavasarį buvo išreiškusi ir kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, ir dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda. Dabar kaip tik puiki proga ir valdantiesiems prisiminti savo rinkiminius pažadus bei palaikyti pirmalaikių rinkimų iniciatyvą. Beje, nuo pavasario, kai pristatėme šią iniciatyvą, situacija valstybėje tapo dar labiau komplikuota ir tikrai atsirado papildomų argumentų su Seimo rinkimais netraukti iki kitų metų rudens. Pagalvokime, ar galime sau leisti prabangą tuščiai praleisti dar metus, kai skirtingose pasaulio vietose vis garsiau šnekama apie artėjančius išbandymus ir iššūkius - ekonominius, finansinius, geopolitinius, ekologinius? Juk privalome būti jiems visapusiškai pasirengę - turėti valdžią, kuri strateginių sprendimų, susijusių su valstybės ateitimi, nepanardintų taktiniuose žaidimėliuose dėl galių ir įtakų. Todėl pirmalaikiai Seimo rinkimai yra ne tik racionalus būdas išeiti iš dabartinės parlamentinės suirutės, bet ir klausimas, tiesiogiai susijęs su Lietuvos nacionaliniu saugumu”, - pabrėžia Liberalų sąjūdžio pirmininkė ir frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.