fbpx

Pagalbinis apvaisinimas nuo šiol bus liberalesnis ir žmogiškesnis

  • Liberalai.lt
  • gegužės 24, 2022
  • Aktualijos
Viktorija Čmilytė ir Arminas Lydeka-01

Lietuvoje nebeliks perteklinės prievolės žmogaus embrionus saugoti amžinai – jie bus šaldomi ne ilgiau kaip dešimt metų. Tai numato Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisos, kurioms antradienį pritarė Seimas.

Pataisas rengusios Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen teigimu, tokio įstatymo priėmimas – dar vienas svarus sprendimas žmogaus teisių srityje. „Atsisakydami amžino embrionų saugojimo ir nuimdami amžiaus apribojimus, mes suteikiame daugiau vilties kas šeštai Lietuvos porai, kurios patiria problemų, norėdamos susilaukti vaikų. Dabar įstatymas tapo kur kas liberalesnis ir žmogiškesnis“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

Sukurti ir į moters organizmą neperkelti embrionai laikomi lytinių ląstelių banke poros prašymu ir jų lėšomis bus saugomi ne trumpiau kaip dvejus metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip dešimt metų, nebent sutuoktiniai pareikštų valią juos saugoti ilgiau. Valstybė savo ruožtu embrionus irgi saugos ne ilgiau kaip dešimt metų nuo embrionų donacijos.

Pataisų bendraautorius, Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Arminas Lydeka atkreipia dėmesį, kad Lietuva taikė vienus griežčiausių ribojimų visame pasaulyje, kurie neatitinka nei vietinių, nei tarptautinių medicininių rekomendacijų. Iki šiol poroms, nenorinčioms embrionų saugoti amžinai, likdavo vienintelė įstatymu numatyta galimybė – atsisakyti embrionų, perleidžiant juos kitų porų pagalbiniam apvaisinimui.

„Lietuvoje buvo privaloma saugoti visus embrionus, nepriklausomai nuo jų kokybės ir rodiklių. Tokia praktika kėlė daug etinių ir moralinių klausimų, ar embrionų donorystė pasirenkama laisva valia. Nuo šiol embrionų donorystė remsis humaniškais principais“, – sako A. Lydeka.

Pataisomis taip pat naikinti iki šiol galioję amžiaus cenzo ribojimai. Pagalbinį apvaisinimą atlikti leidžiama tik tais atvejais, kai kito kelio nėra arba siekiant išvengti didelę negalią sukeliančios ligos ir tais atvejais, kai asmens sveikatos būklė, prognozuojami sveikatos sutrikimai kelia pagrįstų abejonių dėl galimybės išlikti vaisingam.

Pagalbinio apvaisinimo projektas buvo liberalų šeimų paketo dalis. Pakete taip pat įtrauktos Išmokų vaikams įstatymo pataisos, kuriomis sudaromos lankstesnės galimybes šeimoms prižiūrėti savo vaikus, Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos, įteisinančios vaiko kambarių kūrimą, taip pat Darbo kodekso pataisa, numatanti alternatyvą mažylius prižiūrintiems tėvams.