fbpx

P. Auštrevičius: „ES turi galutinai atsikratyti klaidingų iliuzijų dėl lukašenkos režimo“

  • Liberalai.lt
  • liepos 20, 2023
  • Aktualijos
Petras Auštrevičius

Europos Parlamento Užsienio reikalų komitetui šią savaitę pritarus liberalo Petro Auštrevičiaus inicijuotai rezoliucijai dėl Baltarusijos, europarlamentaras tikisi, kad naujoje ES santykių su Baltarusija strategijoje bus įvertinti Minsko režimo vykdyti ir tebedaromi nusikaltimai, griežtės sankcijos režimui ir bus apsispręsta stiprinti paramą Baltarusijos demokratinėms jėgoms bei pilietinei visuomenei.

Numatyta, kad dėl Europos Parlamento (EP) Užsienio reikalų komiteto jau patvirtintos rezoliucijos bus balsuojama Strasbūre rugsėjį vyksiančioje EP plenarinėje sesijoje.

Rezoliucijoje smerkiamas Baltarusijos režimo dalyvavimas rusijos agresijoje prieš Ukrainą, raginama patraukti baudžiamojon atsakomybėn Baltarusijos politinę ir karinę vadovybę už nusikaltimus žmonijai ir vykdomą genocidą. Taip pat pabrėžiama, kad Tarptautinis baudžiamasis teismas (TBT) Hagoje turi svarstyti galimybę išduoti arešto orderį A. Lukašenkai, kaip tai atlikta V. Putino atveju.

EP Užsienio reikalų komiteto patvirtintoje rezoliucijoje įvardijama, kad „Wagner“ kovotojų atvykimas į Baltarusiją didina saugumo rizikas tiek Ukrainai, tiek jos kaimynėms ir pačiai ES. ES raginama įtraukti „Wagner“ grupuotę į teroristinių grupuočių sąrašą.

Rezoliucija siūloma ES taikyti griežtesnes sankcijas Minsko režimui ir apgailestaujama, kad kai kurios ES valstybės inicijuoja jas švelninti ar net jų atsisakyti. Kaip pavyzdys nurodomas atvejis dėl ketinimų persvarstyti sankcijų taikymą pagrindiniam Minsko režimo finansavimo šaltiniui – kalio trąšų gamintojai „Belaruskalij“.

„Laikas galutinai atsikratyti klaidingų iliuzijų dėl lukašenkos režimo. ES turi vieningai įvardinti, kad lukašenka ir jo parankiniai vykdo agresiją prieš Ukrainą bei yra besitęsiančios provokacijų kampanijos, nukreiptos į Vakarus, dalis. Naikindamas šalies suverenitetą ir nacionalini tapatumą, lukašenka įgyvendino ir tęsia didžiulės apimties represijas prieš politinius oponentus. Režimas yra tiesioginė ir auganti grėsmė ne tik Lietuvai ar Baltijos šalims, bet ir visai ES. Todėl reikalingos griežčiausios ES sankcijos Minskui, būtina atsikratyti bet kokių minčių apie jų švelninimą, nes tai lemtų labai liūdnus padarinius. ES atėjo metas gerokai sustiprinti paramą demokratinei Baltarusijos opozicijai, nes tik ji išsaugos viltį dėl baltarusių tautos europietiškos ateities bei tikros vieningos Europos“, – sako rezoliucijos iniciatorius, frakcijos „Renew Europe“ ir EP Užsienio reikalų komiteto narys P. Auštrevičius.

P. Auštrevičius primena, kad NATO viršūnių susitikimo Vilniuje komunikate yra taip pat pabrėžiama lukašenkos režimo parama rusijai kovoje su Ukraina, grėsmės dėl galimo rusiško branduolinio ginklo dislokavimo greta Lietuvos ir NATO sienų. „Atsižvelgiant į esamas aplinkybes, palaikau sankcijų Minskui stiprinimą nedelsiant“, – sako P. Auštrevičius.

Europos Parlamento vertinime dėl ES ir Baltarusijos santykių smerkiamos Baltarusijoje besitęsiančios sisteminės represijos prieš pilietinę visuomenę ir žmogaus teisių pažeidimai. Atkreipiamas dėmesys, kad represijos privertė daugiau nei 300 tūkst. baltarusių palikti savo šalį, o beveik 1500 jų tapo politiniais kaliniais. Juos Europos Parlamentas ragina nedelsiant paleisti.

Europarlamentarai reiškia susirūpinimą dėl didėjančio Baltarusijos politinio, ekonominio ir karinio pavaldumo Maskvai, smerkia rusijos taktinių branduolinių ginklų dislokavimą šalyje.

EP Užsienio reikalų komiteto patvirtintoje rezoliucijoje raginama, kad ES nepripažintų jokių A. Lukašenkos režimo susitarimų su rusija, pažymima, kad ES kartu su kitomis tarptautinėmis organizacijomis turi paruošti bendrą Baltarusijos nepriklausomybės išsaugojimo strategiją.

Rezoliucija reiškiamas solidarumas su Baltarusijos identitetą ir kalbą puoselėjančiais piliečiais, Minsko režimas raginamas nutraukti mažumų, tarp kurių yra ir lietuvių, ir lenkų bendruomenės nariai, diskriminavimą.

Rezoliucijoje taip pat raginama, kad Tarptautinis olimpinis komitetas ir kitos tarptautinės sporto federacijos neleistų Baltarusijos ir Rusijos sportininkams varžytis 2024 m. Paryžiuje vyksiančiose Olimpinėse žaidynėse.

EP rezoliucijos dėl ES santykių su Baltarusija projektui pritarė 49 EP Užsienio reikalų komiteto nariai, 3 nepritarė, 2 susilaikė. Galutinis rezoliucijos tekstas bus tvirtinamas rugsėjį Strasbūre vyksiančioje EP plenarinėje sesijoje.