fbpx

Martynas Gedminas, Audrius Kazlauskas, Audrius Klišonis, Andrius Šatevičius. Lietuva jau pribrendo sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkai

  • Liberalai.lt
  • gruodžio 6, 2021
  • Aktualijos
Satas Audrius Klisonis Gedminas-01

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) iniciatyva sveikatos priežiūros įstaigų tinklas pagaliau sulauks ilgai lauktos pertvarkos. Visgi, reforma inicijuojama ne tik iš ministerijos bei medikų bendruomenės prašymų, bet ir visų Lietuvos savivaldybių vizijų, kurios turi būti pateiktos jau gruodžio 10-ąją. Ne kartą akcentuota, jog šios pertvarkos esmė yra suteikti kuo efektyvesnes ir lengviau prieinamas sveikatos paslaugas pacientui.

Tačiau regionų atstovai baiminasi dėl netolygaus pacientų krūvio ir finansinių bei žmogiškųjų išteklių paskirstymo sveikatos priežiūros įstaigose. Tai, kad pokyčiai sistemoje tikrai reikalingi, iš esmės sutinka Liberalų sąjūdžio savivaldybių merai ir medicinos įstaigų atstovai, tačiau kyla klausimų ar ši reforma yra pajėgi išspręsti visas problemas.

Trakų rajono meras, liberalas Andrius Šatevičius, kalbėdamas apie savo savivaldybės patirtį teigia, jog dabartinė sistema tikrai paini, pernelyg biurokratizuota ir sudaranti terpę gyventojui „pasimesti“, todėl reikalingi ne tik techniniai, bet ir struktūriniai pokyčiai. Anot A. Šatevičiaus, viena pagrindinių problemų mažose savivaldybėse – nepatraukli geografinė padėtis siekiant pritraukti medicininį personalą. Gyvendami šalia didesnės savivaldybės medicinos darbuotojai mieliau renkasi dirbti sostinėje, nei, pavyzdžiui, Trakuose.

Liberalų sąjūdžio narys, Plungės meras Audrius Klišonis šią problemą mato ir savo krašte. Šiuo metu Plungės gydymo įstaigos aptarnauja ne tik savo savivaldybės pacientus, taigi, sveikatos įstaigų personalui tenka didesnis krūvis. A. Klišonis tikisi, jog šios reformos suteiks galimybę šią problemą išspręsti ir suteikti ženkliai daugiau paslaugų, kurios, savo ruožtu, bus ne tik greitesnės, bet ir kokybiškesnės.

Vienas iš galimų sprendimo būdų galėtų būti glaudesnis savivaldybių bendradarbiavimas tarpusavyje ir bendro komunikacijos tinklo kūrimas. Joniškio rajono ligoninės vadovas Martynas Gedminas šiuo metu ne tik pasigenda vieningos sveikatos sistemos, bet taip pat mato komunikacijos spragas tarp savivaldybių. Savivaldybėms atlikus individualias analizes paaiškėjo, kad daugelį rajonuose esančių ligoninių skyrių reikia adaptuoti pagal skirtingus kiekvienos savivaldybės poreikius, taip optimizuojant rajonų sveikatos priežiūros įstaigų veiklą. Tokį sprendimą jau taiko ne viena savivaldybė.

Plungės meras A. Klišonis su kolegomis neseniai lankėsi atnaujintoje Tauragės rajono ligoninėje, kur sveikatos įstaigų reforma jau įgauna pagreitį. Pasak jo, akivaizdu, jog Tauragė jau dabar skina glaudaus bendradarbiavimo su gretimomis savivaldybėmis bei gerosios patirties dalinimosi vaisius ir tokias iniciatyvas reikėtų skatinti visoje šalyje.

Joniškio raj. ligoninės vadovo M. Gedmino teigimu, Lietuva jau pribrendo šiai reformai, nors kai kurių savivaldybių vadovai sveikatos sistemos priežiūros įstaigų tinkle pertvarkos poreikio nemato iki šiol. Liberalų sąjūdžio Sveikatos komiteto pirmininkas Audrius Kazlauskas pabrėžia, kad pertvarka leistų medicinos personalą ne tik padidinti, bet ir į sistemą įtraukti daugiau jaunų specialistų. „Nors ir sudėtingame – COVID-19 pandemijos fone – ši reforma reikalinga”, – apibendrina Liberalų sąjūdžio Sveikatos komiteto pirmininkas.