fbpx

Liberalų sąjūdžio merai: sergančiųjų COVID-19 sąrašus tikrins pačios savivaldybės

  • Liberalai.lt
  • vasario 12, 2021
  • Aktualijos
Edita Rudelienė Audrius Klišonis

Pasitvirtinus reikšmingiems neatitikimams COVID-19 sergančių asmenų statistikoje, Liberalų sąjūdžio merai ėmėsi peržiūrėti patys. Dalis gyventojų, kurie, kaip skelbiama, tebeserga COVID-19 liga, iš tiesų jau yra pasveikę.

Plungės rajono meras Audrius Klišonis teigė, kad atlikus sergamumo duomenų patikrą, užfiksuoti reikšmingi neatitikimai. Šių metų sausio 31 d. Plungėje pagal oficialią informaciją sirgo 445 žmonės, o vasario 8 d. sergančių liko tik 208. Kas atsitiko, kad per savaitę sergančių sumažėjo daugiau kaip du kartus?

„Sausio pabaigoje paprašėme pirminių sveikatos priežiūros centrų, kad patikrintų oficialius sergančiųjų sąrašus. Rasta daug klaidų – daug 2020 m. spalio–lapkričio mėnesiais sirgusių žmonių, kurių pasveikimas nebuvo užfiksuotas informacinėje sistemoje,“ – teigė A. Klišonis.

Pasak mero, šiuo metu neatitikimai baigiami taisyti. Taip pat jau galima susipažinti su testavimo, sergamumo, pasveikimo, vakcinacijos rodikliais tiek Lietuvoje, tiek kiekvienoje savivaldybėje. „Noriu patikinti plungiškius, kad kiekvieną dieną asmeniškai peržiūriu rezultatus ir kartą per savaitę juos aptariu su sveikatos priežiūros įstaigų bei savivaldybės administracijos vadovais. Esu dėkingas visiems šeimos gydytojams, kurie šalia savo sunkaus tiesioginio darbo ištaisė oficialios statistikos klaidas“, – sakė A. Klišonis.

Paklaustas, kokios priežastys dažniausiai lėmė neatitikimus statistiniuose duomenyse, Plungės rajono meras sakė, kad klaidų ir neatitikimų buvo įvairių. „Absoliuti dauguma – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro nesuvesti į informacinę sistemą duomenys apie pasveikusius asmenis, kurie šeimos gydytojų centrui buvo pateikti. Buvo keletas mirusiųjų, apie kuriuos informacija „kabėjo“ sistemoje. Taip pat keletas ligoninėse išgijusių asmenų, kurie nebuvo įvesti į informacinę sistemą.“

Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė šią savaitę taip pat pranešė, kad sergančiųjų koronavirusu skaičius savivaldybėje keisis. „Peržiūrėję sąrašus pamatėme, kad sistemoje daug žmonių, kurie susirgo 2020 m. pabaigoje. Esu tikra, kad dauguma jų jau pasveikę. Susisiekėme su sveikatos įstaigomis – ne tik mūsų rajono, bet ir kitų savivaldybių, kuriose yra registruoti mūsų gyventojai – paprašėme patikrinti ir patikslinti sergančiųjų sąrašus“, – sakė E. Rudelienė.

Tačiau merė atkreipė dėmesį, kad nors sutvarkyti duomenis yra labai svarbu, visgi šiuo metu svarbiausias ir lemiantis rodiklis yra patvirtintų atvejų skaičius per 14 dienų, ir tik jam mažėjant situacija gerės. „Situacija Trakų rajone tikrai gerėja, tačiau turime saugotis ir stengtis, kad ji būtų dar geresnė“, – teigė E. Rudelienė.

Kad „e-sveikatos“ sistemoje deklaruotas bendras sergančiųjų skaičius niekada nebuvo tikslus, ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje patvirtino ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Ministras taip pat atkreipė dėmesį, kad karantino ribojimo plane naudojami kiti du rodikliai, kuriais remiantis palaipsniui bus atliekami karantino keitimai, tiek nacionaliniu, tiek savivaldybių mastu.

„Pirmasis rodiklis yra ne sergamumo, bet naujų atvejų skaičius, tenkantis per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. O antrasis rodiklis yra teigiamų diagnostinių tyrimų dalis nuo visų atliekamų tyrimų per 7 dienas“, – kalbėjo ministras ir pridūrė, kad šiuo metu esame karantino plano C dalyje.