fbpx

Liberalų sąjūdžio frakcijos pareiškimas dėl antisemitizmo Seime pasmerkimo

  • Liberalai.lt
  • gegužės 16, 2023
  • Aktualijos
raimundas lopata

Praėjusį antradienį Seimo posėdyje Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas pakvietė partijos „Laisvė ir teisingumas“ vicepirmininką Remigijų Žemaitaitį atsiprašyti už feisbuke paskelbtus antisemitinius pareiškimus. Užuot atsiprašęs, Seimo narys pakartojo tą patį tariamai šmaikštų kvietimą susidoroti su žydais – tik jau iš Seimo tribūnos. Praėjo savaitė, ir vis dar jokios reakcijos ar savirefleksijos: vakar žiniasklaidai išplatintame komentare Žemaitaitis ginasi ir kaltina kitus.

Žemaitaičio padaugintą antisemitinę liaudies skaičiuotę pasmerkė Lietuvos piliečiai, žydai, Izraelis, tarptautinė bendruomenė. Izraelio ambasadorės Lietuvoje Hadas Wittenberg Silverstein teigimu, Žemaitaitis „siekė legitimuoti antisemitines nuostatas bei susidorojimą su žydais“, todėl griežtai pasmerkė Seimo nario komentarą ir visas antisemitizmo bei neapykantos formas.

Amerikos ambasadoriaus Lietuvoje Roberto Gilchristo teigimu, „antisemitizmas ir fanatizmas niekada neturėtų būti pateisinami“.

Liberalų sąjūdžio frakcija klausia, kiek mes dar pateisinsime ir toleruosime Žemaitaičio išpuolius ir mėgavimąsi jais Lietuvos parlamente? Pats Žemaitaitis klausia: ar „dabar tarsi svarbiausia yra įrodyti, kad kažkoks Žemaitaitis nemėgsta žydų?“ Liberalų sąjūdžio frakcijos įsitikinimu, dabar svarbiausia nubrėžti aiškią ir griežtą ribą, kas yra kategoriškai nepriimtina Seimui.

Tuo metu, kai dėl Seimo nario įrašo socialinėje erdvėje Vilniaus apylinkės prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl neapykantos skatinimo ir kurstymo prieš žmonių grupę dėl jų tautybės, Lietuvos Seimas nuščiuvęs lauks, kol Žemaitaičio žodžius įvertins Etikos ir procedūrų komisija.

Ar mums, gyvenantiems ir dirbantiems litvakų paveldo centre Vilniuje dar kyla abejonių, kas yra etiška ir kas ne? Žydus pašiepiančią liaudies skaičiuotę Lietuvos vaikai pradėjo kartoti dar toli iki Holokausto. Po Aušvico tokios tautosakos kartojimas nebeturi jokių kitų reikšmės atspalvių kaip tik antisemitinę. Jeigu modernioje Lietuvoje vaikus išgirstame tokią skaičiuotę tariant, privalome jiems paaiškinti potekstę. Jeigu modernioje Lietuvoje Seimo narį girdime skaičiuotę kartojant, privalome jį pasmerkti.

Liberalų sąjūdžio frakcija kviečia kolegas Seimo narius laikyti Žemaitaitį moraliniu persona non grata ir paisyti moralinio pasmerkimo laikysenos tol, kol Seimo narys Remigijus Žemaitaitis neatsiprašys viešai Seimo ir Lietuvos žydų arba kol atitinkamų išvadų nepadarys partija „Laisvė ir teisingumas“.