fbpx

Liberalų sąjūdžio frakcija: tikimės, kad vykdomas ikiteisminis tyrimas išaiškins tiesą ir Lietuvoje sugebėsime apginti EŽTT sprendime minimų afganų žmogaus teises

  • Liberalai.lt
  • rugsėjo 21, 2021
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Antradienį Seime Liberalų sąjūdžio frakcija susitikusi su Valstybės sienos apsaugos tarnybos vado pavaduotoju Antanu Montvydu ir afganų advokatais Asta Astrauskiene bei Laurynu Biekša analizavo penkių afganų, galimai neteisėtai patekusių į Lietuvos teritoriją – situaciją. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo teigimu, jei VSAT pareigūnai padarė klaidų, jas turėtų kuo greičiau pripažinti ir taisyti, o ne dengti.

„Baltarusijos režimas jau padarė didžiulį indėlį, siųsdamas pabėgėlius į Lietuvą. Tačiau konkrečiai šioje situacijoje reikia atsižvelgti ir į Strasbūro teismo sprendimus bei kitas aplinkybes. Aš žiūriu į Lietuvos valstybėje dirbančius advokatus, kurie atstovauja afganistaniečius, kurių žmogaus teises ir bando apginti, o visus, kas nepatinka, priskirti A. Lukašenkos režimui – man nepriimtina“, – po susitikimo su abiem pusėmis kalbėjo frakcijos seniūnas.

Konfliktas tarp VSAT ir afganų advokatų kilo, kai VSAT pareigūnai neįleido Afganistano piliečių, turinčių EŽTT sprendimą, į Lietuvos teritoriją.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Dėl šio įvykio yra pradėtas ikiteisminis tyrimas. Advokatų teigimu, yra liudininkų, kurie gali patvirtinti, jog minimi Afganistano piliečiai slapstėsi Lietuvos teritorijoje jau nuo rugsėjo 5 dienos, advokatė su jais sutartį sudarė rugsėjo 6 d. Lietuvos teritorijoje, o pareigūnams jie prisistatė rugsėjo 8 d. su EŽTT sprendimu, kuris turėtų būti gerbiamas ir vykdomas, tačiau, advokatų teigimu, VSAT pareigūnai kol kas užima gynybinę poziciją ir kaltina advokatus atstovaujant Baltarusijos režimui.

„Iš tiesų, jeigu advokatai tikrai pateiks įrodymus, ką jau yra žiniasklaidoj šiek tiek argumentavę, tai bus akivaizdu, kad EŽTT sprendimas buvo gautas jau tada, kai penki Afganistano piliečiai jau buvo Lietuvos teritorijoje ir ta informacija tapo žinoma tiek advokatams, tiek VSAT. Nepaisant to, panašu, kad Lietuvos VSAT pareigūnai yra ypatingai sudėtingoje pozicijoje, ir būtina daryti kuo mažiau klaidų, o jas padarius – pripažinti“, – pastebėjo parlamentaras Eugenijus Gentvilas.

Ieškantiems prieglobsčio – neįveikiami barjerai

Susitikimo metu, afganų žmogaus teises ginanti advokatė pabrėžė, kad Lietuvoje pateikti prieglobsčio prašymų yra beveik neįmanoma, nes dar Baltarusijos teritorijoje iš pabėgėlių atimami asmens dokumentai, o migrantai tampa politinės situacijos įkaitais.

„Žmonėms, ieškantiems prieglobsčio, neįmanoma prašymų pateikti niekur – nei ambasadoje, nei pasienyje. Yra 0 prašymų pasienio punktuose, 0 prašymų atstovybėse“, – susitikimo metu minėjo advokatė A. Astrauskienė.

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai pabrėžia, jog susiklosčiusi ypatinga situacija, žmonės naudojami kaip hibridinės atakos įrankis. Lietuva yra demokratinė valstybė, kurioje visiems turi būti svarbu apginti žmogaus teises, tiek teisiniu, tiek politiniu aspektu.