fbpx

Liberalų sąjūdžio frakcija: patikslintame biudžete svarbiausia ne pageidavimai, o struktūriniai pakeitimai

  • Liberalai.lt
  • birželio 22, 2021
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Antradienį Seimas pritarė Vyriausybės patikslintam valstybės biudžetui. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad pakeitimai leis subalansuoti dėl pandemijos atsiradusius netolygumus valstybės finansuose. Pagrindiniai biudžeto pakeitimai susiję su COVID-19 pandemijos padarinių mažinimu ir Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo plano lėšų paskirstymu, iš kurių daugiau nei pusė planuojama skirti skaitmeninimo ir žaliosios pertvarkos iniciatyvoms.

„Keisti biudžetą vidury metų nėra įprastas dalykas, tačiau pakeitimai buvo būtini pirmiausia dėl pandemijos sukeltų padarinių – ypač sveikatos apsaugos sektoriuje, iš kurio buvo pareikalauta daugybė jėgų ir resursų, kuomet susirgimų skaičiai mušė rekordus. Valstybė turi kompensuoti neplanuotus praradimus visam viešajam sektoriui, kuris susidūrė su sunkumais. Nors Seimo nariai teikė daug pageidavimų, bet pirmiausia buvo būtini struktūriniai biudžeto pakeitimai“, – atnaujintą biudžetą komentavo E. Gentvilas.

Patikslintame biudžete taip pat numatyta įtraukti ir Europos Sąjungos (ES) ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano lėšas (RRF), kurios skirstomos pagal ES institucijų parengtas rekomendacijas. Pirmiausia tai susiję su pagrindiniais ES reglamentais dėl skaitmeninimo ir žaliosios pertvarkos. Taip pat, su Europos Tarybos rekomendacijomis Lietuvai mažinant socialinę atskirtį ir tobulinant švietimo sistemą – tai, kas numatyta Vyriausybės programoje.

„Didelę dalį Ekonomikos gaivinimo plano lėšų valstybė turi nukreipti į privatų sektorių, kad mūsų ekonomika pradėtų kurti daugiau pridėtinės vertės nei iki šiol – verslas turi diegti skaitmenines technologijas, didelius duomenų kiekius apdorojančias sistemas, jei tikisi išlikti konkurencingas rinkose“, – sakė Ekonomikos komiteto narys Andrius Bagdonas.

Pagal atnaujintus skaičiavimus, numatoma, jog 2021 metais valdžios sektoriaus deficitas sudarys 8,4 procento, o šalies skola – 52,3 proc. šalies BVP. Politikas taip pat pridūrė, kad dar yra alternatyvų kaip galima būtų didinti valstybės pajamas.

„Žinoma, būtų gerai daugiau pinigų išimti iš šešėlio, didinti mokesčių surinkimą, o ne juos kelti. Šitoj vietoj matau dar daug rezervo“, – teigė liberalas A. Bagdonas.