fbpx

Liberalų sąjūdžio frakcija: migrantų krizės akivaizdoje būtina stiprinti valstybės tarnybų darbą

  • Liberalai.lt
  • liepos 14, 2021
  • Aktualijos
Arminas Lydeka

Lietuvai susidūrus su nelegalių migrantų antplūdžiu, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija ragina užtikrinti sklandų valstybės institucijų darbą, o ne eskaluoti klišes apie neigiamas pabėgėlių socialines charakteristikas.

„Kaip valstybė, turime įvertinti ar tinkamai veikia atsakingos tarnybos, pasirūpinti, jog joms užtektų žmogiškųjų resursų ir finansinių išteklių susitvarkyti su nelegalių migrantų antplūdžiu iš Baltarusijos pusės. Vakar Seime buvo pateiktas siūlymas dėl padidėjusio darbo krūvio pakelti teisėjų darbo užmokestį – analogiška situacija dabar yra susiklosčiusi Migracijos departamente, kuris koordinuoja pagrindinius procesus, susijusius su nelegaliai migrantais: nagrinėja prieglobsčio prašymus, priima sprendimus dėl deportacijos. Jei sugebame surasti milijonus eurų kelių šimtų kilometrų užkardai, tikiuosi, kad pajėgsime užtikrinti ir Migracijos departamento finansavimą, skiriant tam papildomų lėšų“, – teigė Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Arminas Lydeka.

Vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė ekstremalią situaciją ir numatė pasienyje su Baltarusija statyti fizinę užkardą bei kitas priemones hibridinės agresijos grėsmėms atgrasyti. Liberalas A. Lydeka teigia, kad negalima lyginti Lietuvos atvejo su kitais precedentais, kuomet sienos buvo statomos Europos „vidaus“ valstybėse – pavyzdžiui, Vengrijoje ar Norvegijoje.

„Pirmiausia reikia suprasti, kad Lietuvos pasienis su Baltarusija yra išorinė Europos Sąjungos siena, todėl visi instrumentai, saugantys Šengeno erdvę jau yra ir jie veikia. Nelegalius migrantų kelius bando užkardyti ne tik mūsų pasieniečiai, bet ir atvykę Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros „Frontex“ pareigūnai, o visas procesas remiasi tarptautiniais susitarimais ir teisės aktais“, – sakė A. Lydeka.

Pasak Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo, būtina pabrėžti, kad Baltarusija yra šalis, kuri irgi yra ratifikavusi tarptautines konvencijas dėl migrantų, todėl dėl nesąžiningo elgesio privalo sulaukti atsakomųjų veiksmų tarptautiniu lygiu. Anot jo, ypač svarbu, kad visuomenė migrantų antplūdį įvertintų kaip organizuotą ataką prieš Lietuvą, o ne atsitiktinį reiškinį.

„Viešumoje laikas nuo laiko išgirstu susipriešinimą kurstančią retoriką pabėgėlių atžvilgiu. Tačiau, jie yra tik aktoriai, o spektaklio režisieriai jau dešimtmečius sėdi įsitvirtinę į rytus nuo mūsų. Žmonės bėga nuo bado, nuo politinio persekiojimo ir mes turėtume juos traktuoti kaip nelaimėlius, priverstus palikti savo tėvynę. Seime radome sutarimą migrantų klausimu, priėmėme bendrą rezoliuciją. Tikiuosi, kad Lietuvos visuomenė pakankamai subrendusi, kad nereaguotų į kiekvieną provokaciją, tad kantriai įveiksime ir šią problemą. O tam būtinas koordinuotas valstybės tarnybų darbas, kad nelegaliai migruojantys žmonės kuo greičiau būtų grąžinti į savo gimtąsias šalis“, – teigė Eugenijus Gentvilas.