fbpx

Liberalų sąjūdis valdančiosios koalicijos klausia, ar ji pritaria Z. Jedinskio pareiškimams dėl Baltarusijos

Viktorija-Čmilytė-Nielsen-ir-Eugenijus-Gentvilas-1_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped_310x310_acf_cropped

Šiandien Liberalų sąjūdis kreipėsi į Saulių Skvernelį,  Ramūną Karbauskį, Gediminą Kirkilą, Valdemarą Tomaševskį ir Ritą Tamašunienę prašydamas įvertinti Zbignev Jedinskij pareiškimus dėl įvykių Baltarusijoje. Kreipimesi klausiama, ar tai, jog po Z. Jedinskio pareiškimo nebuvo jokios reakcijos reiškia, kad valdančiojoje koalicijoje esančios partijos pritaria šio politiko pozicijai.

Premjerui bei valdančiosios koalicijos partijų vadovams išsiųsti šie klausimai:

  1. Kaip vertinate LLRA-KŠS sąrašo lyderio Z. Jedinskio pasisakymus, kuriais jis pateisina Baltarusijos jėgos struktūrų veiksmus prieš taikius protestuotojus ir A. Lukašenką laiko teisėtai perrinktu prezidentu?
  1. Ar toks Seimo nario, frakcijos, esančios valdančiojoje koalicijoje nario, LLRA-KŠS partijos rinkimų sąrašo lyderio pasisakymas neprieštarauja šios koalicijos ir jūsų partijos vertybėms?
  1. Kokių veiksmų imsitės dėl Z. Jedinskio pasisakymo kad Baltarusijoje jėgos struktūros, smurtaudamos prieš taikius mitinguotojus, gina šios šalies konstituciją. Ir Z. Jedinskio pareiškimą, kad jis A. Lukašenką laiko teisėtai išrinkti prezidentu, nors oficiali Lietuvos ir Europos Sąjungos pozicija yra priešinga?
  1. Ar jūs taip pat manote, kad Baltarusijos prezidento rinkimai buvo teisėti, atitinkantys Konstituciją, o jų rezultatai atitinka tikrąją rinkėjų valią?

„Jau pirmą dieną norėjome šių partijų lyderių ir premjero paklausti, ar jiems priimtini tokie pareiškimai. Tačiau nutarėme palaukti bent porą dienų – gal per skubumą nespėja reaguoti? Šiandien jau akivaizdu, kad toks skandalingas Z. Jedinskij pareiškimas neužkliuvo nė vienam iš minėtų asmenų. Ne tik premjerui, bet LVŽS pirmininkui R. Karbauskiui, jų partneriams valdžioje. Z. Jedinskij nėra smulki LLRA-KŠS žuvis, vis tik šis asmuo – jų sąrašo lyderis. Šiame etape – svarbiausias partijos žmogus. Gal dar suprastume, kodėl tyli LLRA-KŠS pirmininkas. Tačiau negalime suprasti, kodėl į pareiškimą, pateisinantį Baltarusijos žmonių kankinimus ir jų krauju susitepusį Baltarusijos diktatorių, nereaguoja koalicijos partneriai. Ir premjeras, viešai reiškiantis priešingą nuomonę nei Z. Jedinskij”,- stebisi Liberalų Sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Pasak jos, VRM ministrė įtraukta, nes ir ji nesureagavo. „Ar tai reiškia, kad ir ministrė, kuriai pavaldžios mūsų jėgos struktūros, taip pat pritaria smurtui ir nedemokratiškiems rinkimams?“,- klausia LS pirmininkė.

Parlamentaro, kovo 11-osios signataro, Eugenijaus Gentvilo teigimu, Z. Jedinskij kvestionuoja realybę, nes tuo metu kai beveik visas demokratiškas pasaulis pasakė, kad rinkimai neteisėti, šis politikas skuba palaikyti represijas Baltarusijoje.

„Ar valdančiosios koalicijos partijų lyderių tyla dėl Z. Jedinskio pareiškimų reiškia pritarimą jiems? Tada galima sakyti, kad ir jie legitimizuoja falsifikuotus rinkimus Baltarusijoje. Jų tyla taip pat reiškia pritarimą dėl to, ką A. Lukašenkos režimas daro su žmonėmis – mušimus, sulaikymus, kankinimus. Demokratinių rinkimų organizavimas ir mitingų bei demonstracijų laisvė yra kertiniai demokratijos parametrai. Jų žlugdyti negalima. Deja, Z. Jedinskij tai daro, o mūsų valdantieji tai ignoruoja, galvodami tik apie savo valdžios išsaugojimą. Kokias dar ribas jie pasiruošę peržengti?“,- reakcijas vertina E. Gentvilas.