fbpx

Liberalų sąjūdis siūlo dėl koronaviruso neskurdinti būsimų mamų

  • Liberalai.lt
  • balandžio 22, 2020
  • Aktualijos
Viktorija Čmilytė-Nielsen

Nemažai daliai darbuotojų, kurie yra išvaryti į prastovas dėl Vyriausybės paskelbto karantino, ženkliai sumažėjo pajamos, nuo kurių skaičiuojamos tiek ligos, tiek tėvystės ar motinystės, tiek vaiko priežiūros išmokos. Liberalai išsiuntė raštą Socialinės apsaugos ir darbo ministrui, ragindami keisti galiojančią išmokų skaičiavimo tvarką, o esant poreikiui – ir įstatymą, kad dėl karantino negalintys dirbti žmonės dar labiau nenukentėtų.

„Nėštumas ar ligos atvejis – itin jautrios gyvenimo situacijos. Tuomet, kai sąžiningai dirbę ir mokesčius mokėję žmonės turėtų būti apsaugoti savo socialinių garantijų, jie gauna valdančiųjų spjūvį į veidus. Kaip turėtų jaustis būsimos mamos, atsidūrusios visiškoje nežinomybėje – šiandien jų sumažėjusios pajamos lems artimiausių dvejų metų išmokas. Ministerijos siūlymas tėčiams eiti atostogų kvepia chamizmu, o ne sprendimo paieškomis”, - susidariusią situaciją kritiškai vertina Liberalų sąjūdžio pirmininkė ir frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Situacijoje, į kurią šiuo metu patenka nėščiosios ir sergantys žmonės, liberalai įžvelgia ir tam tikros diskriminacijos požymių. Valstybė tam tikrose sferose dirbantiems asmenims vienašališkai apribojo teisę gauti jiems priklausantį darbo užmokestį ir taip sumažina ir valstybines išmokas ligos ar nėštumo atveju.

V. Čmilytė-Nielsen atkreipia dėmesį į tai, kad užsitęsus karantino laikotarpiui, ženkliai sumažėjusios ligos išmokos gali lemti tai, kad žmonės sirgdami eis į darbą – jiems paprasčiausiai reikės kažkaip išgyventi. Priėmę tokį sprendimą jie toliau prisidės prie viruso platinimo – tai jau buvo nutikę anksčiau.

Motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų mažėjimas, dėl valdančiųjų priimtų sprendimų, lems pagrįstų lūkesčių neišsipildymą, o dalį žmonių gali paskatinti priimti galbūt ir kitokį pasirinkimą: šeimos planavimo atidėjimą nenumatytam terminui ar net dar skaudesnius sprendimus, baiminantis dėl stipriai sumažėjusių pajamų ir bijant, ar pavyks išgyventi gimus vaikui.

„Atsižvelgiant į tokią padėtį, raginu Socialinės apsaugos ir darbo ministrą kuo greičiau keisti išmokų skaičiavimo tvarką, o esant poreikiui – ir įstatymą, kad dėl karantino negalintys dirbti žmonės nenukentėtų dar labiau“, - siūlo liberalų lyderė V. Čmilytė-Nielsen.