fbpx

Liberalų sąjūdis: Privalome įsileisti baltarusius su Šengeno vizomis

  • Liberalai.lt
  • rugpjūčio 26, 2020
  • Aktualijos
IMG_4498_Fotor_310x310_acf_cropped

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipėsi į Vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę su prašymu įvertinti draudimą įsileisti baltarusius, jeigu jie turi tik Šengeno vizą.

“Tai šiandien – neatleistinas biurokratinis barjeras. Skelbiama, kad su Šengeno viza įsileisti kaimynų negalime, jie turi prašyti politinio prieglobsčio. Tačiau situacija Baltarusijoje tikrai nepasikeis per savaitę ar dvi. Akivaizdu, kad tai pareikalaus daugiau laiko. Politinio prieglobsčio prašymas didesnei daliai šalį palikti norinčių baltarusių, ne tik užkerta bet kokius kelius grįžti į Baltarusiją, kol ten šeimininkauja valdžią užgrobęs A. Lukašenka, bet ir kelia grėsmę likusiems giminaičiams. Privalome rasti būdų konkrečiomis priemonėmis padėti nuo režimo kenčiantiems žmonėms”,- sako V. Čmilytė-Nielsen.

Šiuo metu yra numatytos kelios ypatingos sąlygos pagal kurias Baltarusijos piliečiai gali atvykti į Lietuvą. Tai įmanoma gavus Vidaus reikalų ministrės vardinį leidimą atvykti (leidžiama esant ypatingoms humanitarinėms priežastims); kitos srities ministro vardinį leidimą atvykti, gavus Lietuvos nacionalinę vizą Lietuvos ambasadoje Baltarusijoje arba nuvykus į pasienį ir prašant prieglobsčio, tuo atveju, jeigu šeima bijo persekiojimo.

Tačiau Lietuva neįsileidžia Baltarusijos piliečių, turinčių Šengeno vizą. Tai ypač aktualu norintiems išvykti iš šalies trumpam, tiems, kurie nesijaučia saugūs.

Rašte VRM ministrei siūloma įvertinus ypatingai įtemptą situaciją Baltarusijoje bei nustačius aiškius kriterijus, kad atvažiavusieji privalo saviizoliuotis, laikinai leisti Šengeno vizas turintiems Baltarusijos piliečiams atvykti į Lietuvą.