fbpx

Liberalų sąjūdis: 15 metų pergalių ir iššūkių

  • Liberalai.lt
  • vasario 25, 2021
  • Aktualijos
liberalai

Vasario 25 d. didžiausią šalies liberalų bendruomenę vienijantis Liberalų sąjūdis mini savo 15-os metų veiklos sukaktį. Partija išgyveno ne vieną iššūkį, tačiau partijos lyderiai vieningai teigia, kad šiandieninis Liberalų sąjūdis yra aiškiame sėkmės kelyje. Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vedama partija išlieka didžiausia liberali politinė jėga Lietuvoje ir yra viena iš trijų valdančiųjų partijų šalyje.

„Pastarieji treji rinkimai parodė – mūsų bendruomenė pasitiki partija ir nori ją matyti tiek savivaldoje, tiek Seime, tiek Europos parlamente. Šiandien esame tarp trijų partijų Lietuvoje, kuriomis žmonės pasitiki labiausiai. Tai labai aiškus įpareigojimas laikytis krypties, kuria dirbame pastaruosius trejus metus. Atsakingai ir atvirai. Per Seimo rinkimus rinkėjai labai aiškiai pasisakė už liberalią kryptį ir ideologiją. Labai vertiname tai, kaip ir kiekvieno partijos nario tikėjimą bei indėlį į visas iškovotas pergales“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Vienas iš Liberalų sąjūdžio steigimo iniciatorių, Liberalų sąjūdžio frakcijos Seime seniūnas Eugenijus Gentvilas sako, kad Liberalų sąjūdžio 15-os metų sukaktis jam kelia dvejopus jausmus: „Pirmiausia, džiaugiuosi, kad buvome ir esame politinė jėga, kuriai visuomenė suteikia mandatą ir pasitiki sunkiais mūsų valstybei laikotarpiais.“ E. Gentvilas taip pat teigė, kad partija yra patyrusi per daug, kad kartotų praeities klaidas. „Tikiu ir linkiu, kad Liberalų sąjūdis visada vertintų kiekvieno asmens ar skyriaus indėlį, laikytųsi užsibrėžtų idėjinių linijų, rastų sutarimą su bendraminčiais bei užtikrintų skaidrumą ir padorumą politikoje“, – sako E. Gentvilas.

Pirmasis partijos pirmininkas, Liberalų sąjūdžio narys ir europarlamentaras Petras Auštrevičius džiaugiasi, kad visą Liberalų sąjūdžio brendimo procesą stebinti bei vertinanti visuomenė išlaikė pasitikėjimą liberaliomis idėjomis. Pasak P. Auštrevičiaus, dabar partijos laukia didžiulė atsakomybė – darbas valdančioje koalicijoje krizės sąlygomis reiškia ne tik sunkius sprendimus, bet ir suteikia naujas galimybes iš esmės pakeisti valstybės kryptį. „Esame dėkingi už šį pasitikėjimą, tačiau suprantame, kad visuomenės suteiktą pasitikėjimo kreditą kiekvieną kartą turime pateisinti iš naujo“, – teigė P. Auštrevičius.

Idėja kurti Liberalų sąjūdį susiformavo 2005 m. pabaigoje. Naujai kuriamos partijos iniciatoriai šio žingsnio ėmėsi matydami, kad Lietuvoje nėra nė vienos partijos, kuri atstovautų liberalias vertybes. 2005 m. gruodį buvo paskelbtas Liberalų sąjūdžio Steigimo manifestas, kviečiantis visus Lietuvos žmones, puoselėjančius skaidrumą ir demokratinį valdymą bei vienijamus liberalių idėjų, kurti Liberalų sąjūdį.

2006 m. vasario 25 d. įkurtas Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdis partijos programoje „Piliečių respublika“ įsipareigojo siekti teisingos Lietuvos, išsilavinusios visuomenės ir pasiturinčio žmogaus. Išsigrynino ir partijos vizija – aktyvi pilietinė ir socialiai atsakinga visuomenė, kurioje žmonės bei valstybės institucijos bendradarbiauja, užtikrindamos nuoseklų gyvenimo lygio kilimą, bei pagrindinis prioritetas – investicijos į laisvą ir kūrybingą žmogų, sudarant kuo palankiausias sąlygas įgyti išsilavinimą, sugebėjimą konkuruoti, būti pilietiškai aktyviu ir dvasiškai turtingu.

Pirmuoju partijos pirmininku 2006–2008 m. buvo išrinktas Petras Auštrevičius, 2008–2016 m. partijai vadovavo Eligijus Masiulis, 2016–2017 m. – Remigijus Šimašius, 2017–2019 m. prie partijos vairo stojo Eugenijus Gentvilas. Nuo 2019 m. rugsėjo Liberalų sąjūdžiui vadovauja šiuo metu Seimo pirmininkės pareigas einanti Viktorija Čmilytė-Nielsen. Dabartinės kadencijos Seime dirba 12-a Liberalų sąjūdžio atstovų, Vyriausybėje darbuojasi du liberalų ministrai – Aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas ir Kultūros ministras Simonas Kairys, o Plungės, Trakų, Tauragės, Joniškio, Elektrėnų, Pagėgių ir Rietavo rajonų savivaldybėms vadovauja tiesiogiai išrinkti Liberalų sąjūdžio merai. Liberalų sąjūdis vienija daugiau nei 7 000 narių Lietuvoje ir užsienyje.