fbpx

Liberalas: „Seime chaoso pabaigos nematyti – paspirtukų draudimai ketvirtadienį taps politiniu rebusu“

  • Liberalai.lt
  • birželio 7, 2023
  • Aktualijos
Andrius Bagdonas

Dalies Seimo narių polinkis kuo labiau apriboti paspirtukų judėjimą privedė prie sudėtingos taisėkūros procedūros, kurią parlamentui išpainioti bus rimtas iššūkis, atkreipia dėmesį Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas.

Trečiadienį Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas nagrinėjo Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas, kuriomis nusitaikyta sureguliuoti judėjimą el. paspirtukais ir kitomis mikrojudumo priemonėmis. Komitetas apsvarstė 12 Seimo narių pasiūlymų, iš kurių 10 atmetė.

„Likus dienai iki priėmimo Seime, įstatymas apsivėlė išlygų ir išvedžiojimų voratinkliu. Ir dėl ko visa tai? Dėl to, kad socialdemokratas Julius Sabatauskas užsimojo beveik uždrausti judėjimo laisvę mieste. Todėl kiti užtvindė įstatymą pasiūlymais atsitraukti nuo apribojimų. Aš dar nuo pat pradžių siūliau, kad taisyklės paspirtukininkams turi būti, tačiau liberalios. Galiausiai apsukę didelį ratą pasiekėme gana liberalų kompromisą“, – sako A. Bagdonas.

Savo pasiūlymą nustatant civilizuotas judėjimo el. paspirtukais taisykles A. Bagdonas, suderinęs su judumo ekspertais, teikė dar 2022 m. gegužės 10 dieną. „Kol kai kurie Seimo nariai mąstė, kaip patraukti paspirtukus kuo toliau nuo pėsčiųjų – ir sugalvojo juos kartu su dviratininkais išvaryti į gatvę, visus aplenkė Vilniaus miestas, nustatydamas aiškias taisykles mikrojudumo priemonių ir dviračių vairuotojams. Dabartiniai komiteto kompromisai iš principo atitinka tai, ką jau padarė Vilnius, Neringa ar Palanga“, – aiškina A. Bagdonas.

Tarp dviejų pasiūlymų, kuriems trečiadienį Teisės ir teisėtvarkos komitetas pritarė, numatyta savivaldybėms palikti galimybę pačioms apsispręsti, kuriuose šaligatviuose neleisti dviračių ir paspirtukų eismo. Vilniaus miesto savivaldybė tokią tvarką jau taiko nuo birželio 1-osios.

Taip pat komitetas iš esmės atsitraukė nuo šaligatvio pervardijimo koncepcijos, pagal kurią paspirtukų ir dviračių vairuotojai iš pėsčiųjų takų būtų išstumti į gatves. Paspirtukininkai, dviratininkai negalės važiuoti tik atitinkamai pažymėtose vietos.

„Liberalai linkę kuo daugiau savarankiškumo perleisti savivaldai, o komiteto kompromisai tai ir numato. Rytoj balsuojant salėje Seimo nariams teliks atskirti pelus nuo grūdų“, – sako A. Bagdonas.