fbpx

Liberalas R. Vaitkus: kelių plėtros projektus gali išjudinti viešojo sektoriaus ir verslo partnerystė

  • Liberalai.lt
  • kovo 8, 2021
  • Aktualijos
romualdas-vaitkus

Dalyje šalies savivaldybių stringant žvyrkelių asfaltavimui, kelių bei gatvių rekonstrukcijų darbams, Seimo narys Romualdas Vaitkus siūlo finansavimą šiems projektams užtikrinti viešojo sektoriaus ir privačios partnerystės būdu. Tokį pasiūlymą Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas ketina teikti Seimui pavasario sesijoje, tobulinant Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo įstatymą.

„Įstatymo pakeitimo esmė – įtraukti privataus verslo subjektus į miesto gatvių modernizavimo projektus. Tai ženkliai pagreitintų tiek savivaldybių, tiek valstybės kelių infrastruktūros tinklo gerinimą ir plėtrą bei suteiktų savivaldybėms galimybę pagerinti gyventojų gyvenimo sąlygas jau dabar, o ne po dvidešimties ar daugiau metų. Savivaldybių pagrindinis siekis, kad kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos būtų investuojamos efektyviai, t. y. sukuriant turtą, o ne išleidžiant pinigus žvyrkelių greideriavimui bei žvyravimui – privataus sektorius įsitraukimas užtikrintų, kad investuojama būtų ten, kur pridėtinė vertė didžiausia“, – sakė liberalas R. Vaitkus.

Lietuvoje viešojo ir privataus sektorių partnerystės apibrėžimas yra nustatytas Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme – tai valstybės arba savivaldybės institucijos ir privataus subjekto įstatymų nustatyti bendradarbiavimo būdai, kuriais valstybės arba savivaldybės institucija perduoda jos funkcijoms priskirtą veiklą privačiam subjektui, o privatus subjektas investuoja į šią veiklą ir jai vykdyti reikalingą turtą, už tai gaudamas įstatymų nustatytą atlyginimą.

„Pasaulinė praktika rodo, kad privačios partnerystės projektai neretai yra vienintelis būdas greičiau įgyvendinti didelio masto viešosios infrastruktūros objektus. Tokia partnerystė užtikrina, kad valstybei projekto pradžioje reikia mažiau investicijų, o viso projekto išlaidos yra išdalijamos lygiomis dalimis per ilgąjį laikotarpį. Lietuvoje tokiu būdu jau įgyvendinta keletas stambių projektų: Vilniuje pastatyta Balsių mokykla, nutiestas Palangos aplinkkelis, statomi policijos komisariatai Kaune bei Panevėžyje“, – dėstė R. Vaitkus.