fbpx

Liberalas paragino sutvarkyti valstybės finansų apskaitos betvarkę

  • Liberalai.lt
  • spalio 19, 2022
  • Aktualijos
Ričardas Juška

Trečiadienį Seime nagrinėjant praėjusių metų valstybės finansines ir konsoliduotąsias ataskaitas, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas joms nepritarė automatiškai, o pasiūlė pagaliau sutvarkyti apie dešimtmetį valstybės finansuose vyraujančią netvarką.

Valstybės kontrolė dešimtus metus iš eilės nacionaliniame finansinių ataskaitų rinkinyje aptinka reikšmingų duomenų iškraipymų, kurie, anot audito išvados, „neparodo teisingos mūsų valstybei priklausančio turto, įsipareigojimų ir pajamų vertės“. Valstybinis auditas 2021 m. konsoliduotųjų ataskaitų rinkinį apskritai įvertino neigiamai.

„Neigiamos išvados yra chroniškos ir rėžia ausį, bet mes išliekame ramūs ir visiškai susitaikę. Kodėl mes tuomet iš viso renkamės, jeigu niekas nesikečia? Kodėl Valstybės kontrolė tikrina ir kokia Finansų ministerijos pozicija dėl patikrinimų? Ar mes čia visi – tik statistai?“ – per Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto posėdį pabrėžė jo pirmininkas Ričardas Juška.

Parlamentaro vertinimu, Finansų ministerija turėtų bent pripažinti audito faktą, o idealiu atveju – pristatyti planą, kaip šalinti įvardytus trūkumus, kad jų neliktų ateityje. „Ar šitie procesai valstybėje tokie nevaldomi, kad Valstybės kontrolę pastato į padėtį, kai ji tampa tiesiog nereikalinga?“ – pastebėjo jis.

Reaguodama į pastabas, Finansų ministerijos Viešojo sektoriaus finansinių ataskaitų konsolidavimo skyriaus vedėja Jūratė Tidikienė patikino, kad duomenų iškraipymus lemiantys informacinių sistemų trūkumai Valstybinėje mokesčių inspekcijoje turėtų būti sistemiškai ištaisyti iki 2023 m. pabaigos, kaip ir kai kurios kitos klaidos ir sąvokų netikslumai.

Valstybės kontrolė atkreipia dėmesį, kad, pavyzdžiui, daugiau nei 3 mlrd. eurų dydžio turtas, kurį sudaro žemė ir keliai, valstybėje apskaitomas ne kaip materialusis, o kaip finansinis turtas, daugiau kaip 2,3 mlrd. eurų vertės mineraliniai ištekliai apskaitoje rodomi neteisingomis vertėmis, ir taip toliau. Valstybės kontrolė rekomendavo Finansų ministerijai pašalinti klaidas. Tiesa, auditas, pavyzdžiui, nenustatė valstybės skolos duomenų netikslumų.

Atsižvelgęs į tai, kad dauguma valstybinio audito trūkumų kartojasi kiekvienais metais, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas nutarė siūlyti pagrindiniam Biudžeto ir finansų komitetui, kad šis paragintų viešojo sektoriaus subjektus įvertinti audito metu pateiktas rekomendacijas, laikytis atsakingo požiūrio į apskaitą ir dėti pastangas ateityje nekartoti ataskaitoje nurodytų klaidų.

Kai valstybės finansines ir konsoliduotąsias ataskaitas apsvarstys pagrindinis komitetas, joms dar turės pritarti visas Seimas.