fbpx

Vyriausybės teikiamas 2022 m. valstybės biudžetas – bene geriausias per 30 metų

  • Liberalai.lt
  • spalio 15, 2021
  • Aktualijos
LS Frakcija Seime

Liberalų sąjūdžio frakcija teigiamai vertina Finansų ministerijos pristatytą 2022 metų valstybės biudžeto projektą. Frakcijos narių teigimu, biudžetas paremtas atsakinga fiskaline politika, džiugina tendencingai mažėjantis valstybės deficitas bei atsispindintis socialinis jautrumas mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms. Gera žinia visiems – tai sprendimas neįvesti jokių naujų mokesčių.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys Simonas Gentvilas atkreipia dėmesį, kad Vyriausybės teikiamas biudžetas atrodo itin pozityviai. Finansavimas kitais metais didės beveik visose srityse: švietimui planuojama skirti papildomai apie 229,1 mln. eurų, mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų finansavimas augs iki 180,6 mln. eurų, o, pavyzdžiui, žaliajai pertvarkai bus skiriama 366 mln. eurų. Politikas teigiamai vertina ir planus didinti MMA bei NPD. Jo teigimu, tai leis sumažinti atskirtį tarp mažiausias pajamas gaunančių žmonių.

„Turbūt tokio biudžeto augimo nėra buvę jau 30 metų, kuriame matosi ryškus finansavimo augimas bene visose srityse. Ekonomikos augimas numatomas milžiniškas, todėl svarbu, kad tai pajustų žmonės. Beveik visose srityse finansavimas kyla kone 12 – 15 proc. Savivaldai numatoma skirti pusė milijardo papildomai – tai yra 13,7 proc. daugiau nei pernai“, – kalba apie biudžetą politikas.

S. Gentvilas pabrėžia, kad siūlomas 2022 m. biudžetas yra finansiškai tvarus ir atliepia visų socialinių grupių poreikius bei lūkesčius.

„Nors planuojama 304,2 mln. eurų skirti COVID-19 pandemijos valdymui ir padariniams šalinti (vakcinoms, vakcinacijai ir medikų priedams už darbą su COVID-19 sergančiais pacientais) dar papildomai skirti 102,8 mln. eurų sienos su Baltarusija statyboms ir papildomai 4 mln. eurų migrantų krizės problemoms spręsti, bet nepaisant šių išlaidų, Valstybės biudžeto deficitas tesieks 3 proc.“, – džiaugiasi Biudžeto ir finansų komiteto narys.

Ženklus MMA ir NPD didinimas – stipri parama infliacijos metu

NPD didinimas sumažins nedarbo lygį šalyje, tai reiškia, kad apsimokės dirbti mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms, kas turėtų ženkliai sumažinti nedarbo lygį šalyje, o pokyčius pajus apie 70 proc. dirbančiųjų.

„Svarbu, kad tą naudą pajustų ir tie, kurie dirba ir uždirba. O infliacijos ir kainų augimo akivaizdoje MMA didinimas turėtų padengti patiriamas išlaidas mažiausias pajamas gaunantiems žmonėms“, – dėsto S. Gentvilas, pabrėždamas, kad minimalus atlyginimas nuo kitų metų turėtų kilti iki 730 eurų bei pridurdamas, kad tuo pačiu Finansų ministerijos siūlymas kelti NPD iki 60 eurų sumažins ir socialinę atskirtį.

Negana to, siekiant sumažinti skurdo lygį, bus keliamos pensijos, didinama vienišo žmogaus išmoka bei plečiamas šios išmokos gavėjų ratas įtraukiant ir neįgaliuosius.

Ženklus atlyginimų augimas viešojo sektoriaus darbuotojams

Teigiamai Liberalų sąjūdžio frakcija vertina ir viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo planus. Medikams papildomai atlyginimams bus skirta 132 mln. eurų. Nuo sausio mėn. ženkliai kils kultūros ir meno darbuotojų atlyginimai.

„Didelę įtaką švietimo sektoriaus finansavimo augimui padarė rugsėjo 1-ąją pasirašytas partijų susitarimas dėl švietimo politikos. Švietimui ateinančiais metais suplanuota skirti rekordiškai didelę sumą – 229 mln. eurų. Tai reiškia, kad kils mokytojų, dėstytojų ir kitų akademinės srities darbuotojų atlyginimai, kils finansavimas mokslinei veiklai, akademiniams tyrimams – kas nepaprastai svarbu gerinant šalies švietimo lygį ir kuriant pridėtinę vertę Lietuvai“, – vardina Biudžeto ir finansų komiteto narys S. Gentvilas.

Savivaldybėms 13,7 proc. didesnis finansavimas ir savarankiškumo skatinimas

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Ričardas Juška teigiamai vertina biudžetu numatomą savarankiškumo didinimą savivaldai. Parlamentaras pabrėžia, kad optimistiškai atrodo rekordinis savivaldybių biudžetų augimas. Jei, pavyzdžiui, 2021 m. savivaldai buvo skirta 3753,2 mln. eurų, tai 2022 m. numatyta skirti papildomai 514,5 mln. eurų daugiau. Pajamos didinamos 355,4 mln. eurų, o dotacijos – 159,1 mln. eurų. Didinamas ir darbo užmokesčio bazinis dydis nuo 177 eurų iki 181 euro.

„Vertinant Vyriausybės 2022 m. biudžeto projektą, tai savivaldybėms numatomas didžiausias pajamų augimas iš visų valdžios sektorių. Savivaldai jis yra rekordinis. Galima pasidžiaugti, kad nepasitvirtino liūdnos prognozės ir pajamos savarankiškoms funkcijoms finansuoti auga net iki 355 mln. eurų, o Europos sąjungos fondų paramos bendrafinansavimo, pagal finansų ministerijos skaičiavimus, neturėtų pritrūkti. Esant poreikiui savivaldybėms bus ir padedama“, – pastebi Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas R. Juška.