fbpx

Liberalai vieningai palaiko Švedijos ir Suomijos prisijungimą prie NATO

  • Liberalai.lt
  • liepos 20, 2022
  • Aktualijos
seimas komitetai

Šiandien, neeilinės sesijos metu, Seimas ratifikavo Šiaurės Atlanto sutarties protokolą dėl Švedijos Karalystės ir Suomijos Respublikos prisijungimo prie NATO. Tai – svarbus žingsnis ne tik šioms valstybėms, bet ir Baltijos valstybių saugumui: šių dviejų Šiaurės Europos šalių prisijungimas reikšmingai sustiprins Baltijos šalių gynybą.

„Kuo daugiau šalių ratifikuoja Suomijos ir Švedijos stojimą į NATO, tuo mes saugesni. Tai, kad šios dvi Šiaurės Europos šalys tampa NATO narėmis, galime drąsiai vadinti istoriniu įvykiu. Baltijos valstybės ir Šiaurės Europos šalys suartėja dar labiau ir tai – ne deklaracija, o realūs įsipareigojimai, atveriantys kelią į saugesnę Lietuvą ir stipresnę NATO“, – sako Seimo Pirmininkė, Liberalų sąjūdžio vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Dar liepos pradžioje 30 NATO sąjungininkių pasirašė Švedijos ir Suomijos stojimo protokolus ir išsiuntė abiejų šalių narystės paraiškas į aljanso sostines įstatymų leidybos patvirtinimui. Būdamos artimomis NATO partnerėmis šios valstybės jau dalyvavo kai kuriuose susitikimuose kaip oficialiai pakviesti svečiai, tačiau – be balsavimo teisės.

Prasidėjus karui Ukrainoje matyti nuoseklūs Rusijos bandymai aljansą silpninti, siekiant sugražinti NATO ribas, egzistavusias dar iki 1997-ųjų, kai kariniam aljansui nepriklausė ir Lietuva. Visgi, nuo to laiko, kai vasario mėnesį agresorės karinės pajėgos įsiveržė į kaimyninę Ukrainą, NATO kandidačių sąrašas auga, o Švedijos bei Suomijos apsisprendimas tapti NATO narėmis dar labiau padidina strateginę Rusijos izoliaciją.

„Nuo šiol Baltijos jūra taps vidine NATO jūra ir Baltijos šalys NATO žemėlapyje neatrodys kaip sunkiai apginamas pusiasalis. Tad šio protokolo ratifikavimas turi istorinę svarbą Baltijos valstybių, taigi ir Lietuvos, saugumo kontekste“, – teigia liberalas, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas bei Užsienio reikalų komiteto narys Arminas Lydeka.

Šiuo metu per valstybes nares vilnijantis ratifikavimo procesas siunčia žinutę ir būsimoms organizacijos narėms. Kalbėdamas apie Švedijos ir Suomijos prašymus prisijungti prie NATO aljanso generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, pabrėžė, kad NATO durys „yra atviros“. Aljanso plėtimasis reiškia, kad NATO bus stipresnė, jos narės saugesnės, o euroatlantinė erdvė – užtikrintesnė.

Nors NATO sutarties protokolą dėl Švedijos ir Suomijos prisijungimo pirmiausia turi ratifikuoti visos 30 sąjungininkių, liberalai yra įsitikinę, kad šis istorinis Skandinavijos šalių sprendimas prisijungti prie NATO yra reikšmingas ir Lietuvai, ir visam mūsų regionui.

„Karas Ukrainoje buvo katalizatorius, paskatinęs Stokholmo ir Helsinkio narystės NATO siekį, o sąjungininkai savo ruožtu privalo stengtis, kad šis ratifikavimo procesas vyktų kuo sklandžiau“, – apibendrina Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.