fbpx

Liberalai: siūlomas pensijų kaupimo modelis nebe prievartinis, nors manevro laisvės galėtų būti daugiau

  • Liberalai.lt
  • kovo 15, 2023
  • Aktualijos
Jonas Varkalys

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos preliminarūs pasiūlymai Pensijų kaupimo įstatymui – postūmis į priekį užtikrinant pensijų kaupimo dalyvių lūkesčius, kai automatinis įtraukimas į pensijų fondą nebe toks griežtas, o leistina išsiimti vienkartinė išmoka dvigubinama, pastebi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija. Vis dėlto rengiant įstatymo pataisas Seimo liberalai kviečia pensijų kaupėjams suteikti dar daugiau manevro laisvės apsisprendžiant, ką daryti su savo turtu, ir auginti pasitikėjimą privačiu kaupimu.

Lietuvoje diskutuojant apie pensijų kaupimo tobulinimo būdus, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo variantą, kad gyventojų automatinis įtraukimas į pensijų fondą būtų kartojamas kas 3 arba 5 metai. Liberalai įtraukimo ir pasitraukimo valią supranta kiek kitaip: siūlo, kad gyventojas ne lauktų automatinio įtraukimo, o galėtų padaryti 3-5 metų pauzę nuo kaupimo ir per tą laiką pats apsispręstų, ar nori grįžti į fondą.

„Asmenims, kurie sudarė sutartis su fondais iki 2018 m. ir nutraukė kaupimą prieš 5 metus ar seniau, – nesvarbu, sulaukusiems pensinio amžiaus ar ne, reikia suteikti teisę pasitraukti iš šios sistemos ir leisti atsiimti savo sukauptą turtą, valstybės pridėtą dalį pervedant į gyventojo sukauptą valstybinio draudimo eilutę „Sodroje“. Tuomet kamuolys liktų asmens, o ne už jį sprendžiančioje valstybės pusėje“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Jonas Varkalys.

Ministerija sukaupusiems iki 10807 eurų asmenims siūlo leisti, kad jie tokio dydžio sumą galėtų išsiimti kaip vienkartinę išmoką – ne tik kaip periodinius pensijos mokėjimus. „Liberalai 10 tūkst. eurų ribą siūlo suvokti kitaip – leisti tokį turtą išsiimti bet kuriuo atveju, kad ir kiek daugiau už šią sumą dalyvis būtų sukaupęs“, – pabrėžia J. Varkalys.

Pasak Seimo nario, liberaliai ministerijos pasiūlymuose taip pat pasigenda darbdavių vaidmens. „Valstybė galėtų skatinti darbdavius sudaryti individualias pensijų kaipimo sutartis, įmonių lėšas, kurios būtų įskaitomos kaip išlaidos ir neapmokestinamos, pervedant į darbuotojų kaupiamąsias sąskaitas. Šitaip darbdaviai įgytų motyvavimo priemonę darbuotojams skatinti“, – siūlo J. Varkalys.

Be to, Seimo liberalų vertinimu, viešumoje pasigirstantys raginimai suteikti neribotą laisvę pensijų kaupimo dalyviams bet kada pasitraukti iš fondo ir atsiimti sukauptą pensijos turtą yra radikalūs: jeigu tokia galimybė nesuteikiama apdraustiesiems valstybiniu draudimu „Sodroje“, taip neturėtų būti suteikta ir kaupiantiems privačiai.