fbpx

Liberalai: „Nusavinti pelnus nėra teisinga valstybės ekonomikos politika“

  • Liberalai.lt
  • kovo 23, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija prieštaringai vertina Finansų ministerijos ir Lietuvos banko iniciatyvą iš šalyje veikiančių bankų perimti 0,5 mlrd. eurų valstybės karinėms reikmėms.

Laikinasis solidarumo įnašo įstatymas numato dalį šalies bankų pelno nukreipti karinio transporto ir infrastruktūros projektams finansuoti. Pasak frakcijos seniūno Eugenijaus Gentvilo, bankų sektorius turi parodyti daugiau solidarumo ir didesnio dėmesio savo klientams, ypač paėmusiems būsto paskolas, tačiau finansų sektoriaus tramdymas perimant dalį pelno turėtų būti tik kraštutinė valstybės kišimosi priemonė, kol neišbandytos kitos.

„Valstybė susiviliojo riebalais bankuose, kuriuos sukaupė tie patys valstybės ekonomikos skatinimo veiksmai ir žymiai išaugintas pinigų kiekis per pandemiją. Vieniems davėme, iš kitų nusavinsime. Atkreipiu dėmesį, kad 2021 m. ir šalies transporto sektorius uždirbo 0,5 mlrd. eurų – panašiai kaip bankų sektorius 2022 m., tad kodėl nenusiurbus riebalų ir iš šalies vežėjų? Kitaip sakant, išskirti vieną sėkmingą verslo sektorių iš kitų yra neteisinga, juolab kad bankams šalyje taikomas pelno mokestis jau dabar yra aukštesnis nei kitiems ir sudaro 20 procentų“, – aiškina E. Gentvilas.

Lietuvos banko duomenimis, bendras Lietuvos bankų pelnas pernai sudarė apie 0,5 mlrd., kitais metais turėtų viršyti 1 mlrd. eurų. Valstybė iš šio antpelnio, tiksliau, grynųjų palūkanų pajamų, tikisi įsisavinti apie 510 mln. eurų, įstatymą taikant iki mokėjimo laikotarpio 2024 m. pabaigoje. „Lengvinanti įstatymo projekto aplinkybė yra ta, kad jis laikinas, galiojantis šiemet ir kitąmet. Dėl anomalijų ekonomikoje ir bankų didesnis pelnas yra laikinas – jų sėkmė amžinai netruks, juolab kad rinkos ruošiasi galimam nuosmukiui. Todėl pavydas bankininkams neturėtų būti ekonominės politikos pagrindas“, – pabrėžia E. Gentvilas.

Seimo frakcijos vertinimu, stulbinančios bankų likvidumo atsargos, kai juose indėlių sukaupta 11 mlrd. eurų daugiau nei paskolų, veikia ir kaip finansinio sektoriaus apsauga nuo galimų sukrėtimų rinkose. Liberalai primena, kad JAV neseniai žlugo bankas „Silicon Valley“, kuriame buvo kaupiama 8 kartus daugiau indėlių negu visuose Lietuvos bankuose kartu sudėjus – 175,4 mlrd. dolerių (165 mlrd. eurų).