fbpx

Liberalai: „Draudimas rusams ir baltarusiams pretenduoti į pilietybę kelia audrą stiklinėje“

  • Liberalai.lt
  • balandžio 4, 2023
  • Aktualijos
Eugenijus Gentvilas

Seime svarstomas siūlymas stabdyti Rusijos ir Baltarusijos piliečiams teisę prašyti Lietuvos pilietybės apsivėlė galybe pasiūlymų, nors tokio poreikio apriboti teisę rusams ir baltarusiams iš viso nėra, pabrėžia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija.

Frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas atkreipia dėmesį, kad Seime išbujojęs klausimas aktualus mažiau kaip šimtui asmenų per metus, kurie prašo Lietuvos pilietybės, tačiau dėl pataisos ietis laužo jau visas būrys Seimo narių. Pilietybės prašymų stabdymo nuostatą svarstantis Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas dėl vieno sakinio posėdžiavo jau du kartus.

„Naujausias kompromisinis variantas nebeapima Baltarusijos piliečių ir palieka tik Rusijos piliečius, nors mes jau iš pat pradžių prašėme iš viso išbraukti nuostatą, kuri yra perteklinė. Bandydamas sujungti visus pasiūlymus Seimas gali sukurti ne tik perteklinį, bet ir diskriminacinį reguliavimą“, – pastebi E. Gentvilas.

Konstitucinės teisės žinovas, buvęs Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas praėjusį trečiadienį komiteto posėdyje pabrėžė, kad „Lietuvos valstybė niekam neprivalo teikti pilietybės, o kiekvienas atvejis vertinamas individualiai – taip pat ir grėsmių nacionaliniam saugumui požiūriu“. „Nėra reikalo priimti tokių nuostatų, kurios kelia tokį rezonansą“, – sakė D. Žalimas.

Seimas taip pat spręs, ar riboti galimybę Rusijos piliečiams ir jų valdomoms įmonėms įsigyti nekilnojamo turto. „Kam naikinti teisę įsigyti nekilnojamąją turtą Rusijos piliečių, turinčių leidimą nuolat ar laikinai gyventi, įsteigtoms įmonėms, jeigu šiuos piliečius iki paskutinės siūlės patikrina specialiosios tarnybos, kai valstybė suteikia leidimą gyventi Lietuvoje? Mūsų šalyje pritapęs rusas gali būti išmokęs kalbėti lietuviškai, jų vaikai lanko lietuviškas mokyklas, tad negi ketiname jiems neleisti vykdyti ūkinės ar komercinės veiklos“, – pastebi E. Gentvilas.

Ribojamųjų priemonių dėl karinės agresijos prieš Ukrainą nustatymo įstatymą su visais pasiūlymais Seimas priima antradienį.